Yıkıma gelen taşeron işçiler yetimhanenin öyküsünü dinleyince işi kendileri bıraktı. Ama kampta toplanan az sayıda insan iş makinelerinin tekrar çalışmaya başlaması ihtimaline karşı nöbette.

İstanbul Tuzla’da, binlerce yetim Ermeni çocuğun yetiştiği çocuk kampı Kamp Armen’in kapısına bu sabah yıkım ekipleri dayandı. İş makineleri, binlerce çocuğun yetiştiği duvarlara kepçelerini dayamasından bir süre sonra yıkım duyuldu ve az sayıda insan kamp alanına giderek yıkımı ‘şimdilik’ durdurmayı başardı. İş makineleri durdu, kamp alanında yıkıma karşı gösterilen fiili direniş ise ‘nöbet eylemi’ ile devam ediyor. Monoblok olan binanın dörtte birlik bölümü, yıkımı önlemeye gelen insanlar yetişene dek yerle bir edilmiş; ama binanın çoğu hala ayakta ve kampı kurtarmak için hala bir şans var.

Kamp Armen’in yıkılmasını önlemek için bölgeye giden az sayıda insan arasında yer alan HDP İstanbul milletvekili adayı Garo Paylan, arazinin yetim çocukları yetiştiren bir okula ait olduğunu anlattıkları yıkım ekibinin çalışmayı kendiliğinden durduğunu aktarıyor:

“Taşeron işçilere bu bina ve arazinin devlet tarafından gasp edildikten sonra üçüncü beşinci kişilerin eline geçmiş bir yetimhane olduğunu anlattık. Onlar da bize hak vererek böyle bir yıkıma ortak olmayacaklarını söylediler ve geri çekildiler.”

Gedikpaşa Protestan Ermeni Kilisesi Vakfı’na ait Kamp Armen yetimhane binası ve arazisi, 1936 Beyannamesi gerekçe gösterilerek el konulduktan sonra, 1987’de Yargıtay’ın bu el koyma kararını onamasının ardından boş kalmış, tüm hukuki girişimlere rağmen yoksul ve yetim çocuklara dönmesi sağlanamamıştı.

Garo Paylan, “Soykırım sürüyor derken biraz da bunu kast ediyorduk” diyor ve ekliyor: “Ermenilerin yüzlerce binlerce malı gasp edildi ama bu bir sembol. Devlet gerçekten bir ‘geçmişle yüzleşme’ içinde olacaksa bu binanın yıkılmasına engel olsun ve bu gaspı durdursun. Burası bir hafıza mekanı olarak, sadece Ermeni çocukların da değil, Türkiye ’nin tüm çocuklarının yararlanacağı bir mekana dönüştürülsün.”

ARAZİNİN YENİ SAHİBİ AYDINLAR AİLESİ

Devlete geçen bina ve arazi bir süre önce, Erhan Aydınlar tarafından satın alındı ve onun mülkiyetine geçti. Erhan Aydınlar, bir dönem Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı yapan Mehmet Ali Aydınlar’ın kardeşi.

Garo Paylan, arazinin sahibi olan ve yetimhane yerine bir apart otel yaptıracağı söylenen Aydınlar ailesine de bir çağrı yaparak, “Bu arazi ne kadar kıymetlenmiş olursa olsun, çocukların emeğini yıkmasınlar, bu gaspa ortak olmasınlar” diyor.

2007’de halen tam olarak aydınlatılamamış bir suikastla katledilen Ermeni aydın ve gazeteci Hrant Dink ile eşi Rakel Dink’in yanı sıra, binlerce yetim Ermeni çocuğun yetiştiği ve bizzat emek verdiği Kamp Armen’de yıkım şimdilik durduruldu. Ancak yarın sabah ya da bir sonraki gün ne olacağı belli değil. Garo Paylan bu amaçla yıkıma karşı nöbete başladıklarını söylüyor.

Şimdilik bir avuç insan, Kamp Armen'i ve onun içine sinmiş binlerce anıyı dozerlerin yıkımından korumak için nöbetteler. Yarın ne olacağını göreceğiz.

Radikal - Hakkı Özdal