Tuzla’da Organize Deri Sanayi bölgesinde Ekomar Kimyevi Maddeler Ambalaj San. ve Ticaret tesisinde nitrik asit sızıntısı meydana geldi. İstanbul Valiliği, sızıntı nedeniyle kimsenin yaralanmadığını ancak zararlı bir kimyasal olması nedeniyle bölgenin boşaltıldığını açıkladı.

 

İşçilerin Ne Kadar Aside Maruz Kaldığı Açıklanmalı

bianet’e konuşan İstanbul Tabip Odası İşyeri Hekimliği Komisyonu’ndan Ahmet Tellioğlu, nitrik asidin solunum, cilt ve sindirim sistemine zararlı ciddi bir kimyasal olduğunu belirterek resmi kurumların bir an önce havaya ne kadar kimyasal karıştığını açıklaması gerektiğini belirtti.

“Nitrik asit özellikle solunum sistemine zararlı bir kimyasal. Tehlikelidir. Ve iş yeri ortamlarında da ancak çok düşük oranlarda bulunmasına izin veriliyor, yani milyonda 1,2 düzeyinde.

Resmi kurumlar, kazanın nasıl olduğunu, bu sızıntıda havaya ne kadar nitrik asit karıştığı, nitrik asitle birlikte başka bir kimyasal olup olmadığı, çalışanların sızıntı esnasında ne kadar kimyasala maruz kaldığı kamuoyuna paylaşılmalı.

"Nitrik asit, solunum sistemine, sindirim sistemine, cilt ve gözlere ciddi zararlar veren bir kimyasal. Kesinlikle yanına yaklaşmamak gerekiyor. Çevrede yaşayanlar uzaklaştırılmalı. Müdahale edecekler de mutlaka gaz maskesi ve koruyucu kıyafetler giymeli.”

 

Dinamit, Patlayıcı ve Gübrede Kullanılır

Nitrik asit, bileşiminde üç oksijen, bir hidrojen ve bir azot bulunan kuvvetli bir asittir. HNO3 formülüyle gösterilir. Konsantrasyonu arttıkça daha tehlikeli olur, gliserin ile reaksiyona sokulduğunda nitro gliserin elde edilir. Dinamit, çeşitli patlayıcılar, plastik ve gübre yapımında kullanılır. Nitrik asit patlayıcı madde olacak kimyasalları nitrata çevirdiğinden patlayıcı maddelerin çoğunda kullanılır.

 

İBB Açıklaması: Nitrik Asit Tahliye Ediliyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) de konuyla ilgili açıklama yaptı.

"Tuzla Orhanlı Mahallesi Organize Deri Sanayi Sitesi'nde nitrik asit üretimi yapan bir fabrikada kimyasal madde sızıntısı meydana geldi. Tek katlı işyerinde bulunan 6.5 metre boyunda 2 metre çapındaki tanktan sızan nitrik asit, önleme havuzunda birikti. İstanbul İtfaiyesi  Orhanlı, Dudullu ve Tuzla gruplarından 8 araç 23 personel ile kısa süre içerisinde olay yerine ulaştı. Ekipler, özel maske, kimyasala koruyucu tulum giyerek olaya müdahale ediyor.  İtfaiye Kimyasal Müdahale Aracının pompası ile havuza dolan tehlikeli madde Gebze'den gelen kimyasal taşıma tankerine aktarılıyor. Taşıma aracına aktarılan nitrik asit güvenli bir şekilde olay yerinden tahliye ediliyor. Sızan gaz dolayısıyla tedbir amaçlı olarak 150 metrelik  alan boşaltılarak güvenli bölge oluşturuldu." (NV)

 

 

Kaynak: Nilay Vardar / bianet