Türkiye’nin turizm potansiyelini ortaya çıkartmak, bu alanda istihdamı artırmak ve sürdürülebilir turizm projeleri ile yerel kalkınmaya destek olmak amacıyla başlatılan Gelecek Turizmde projesinin 10’uncu yılı Adahan Otel’de düzenlenen bir davetle kutlandı.  T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, UNDP ve Anadolu Efes ortaklığında yürütülen “Gelecek Turizmde” için düzenlenen gecede; 10’uncu yıla özel olarak hazırlanan  “10 Yıl, 10 Şehir, 10 Hikaye” kitabının da tanıtımı yapıldı.

Gelecek Turizmde ile Türkiye’nin dört bir yanında desteklenen projeler ve değişen hayatların; Sunay Akın, Refika Birgül, Mutlu Tönbekici, Saffet Emre Tonguç, Günseli Özen, Derin Sarıyer, Yaşar, Mete Horozoğlu ve Ayşe Arman gibi ünlü isimlerin kaleminden aktarıldığı kitapta, hikayeleri de ünlü fotoğraf sanatçısı Mustafa Seven tarafından ölümsüzleştirildi.

Gecede konuşma yapan Anadolu Efes Kurumsal İletişim Müdürü Simge Balaban, “Anadolu Efes olarak, birçok farklı alanda toplumsal gelişime ve yerel kalkınmaya hizmet eden sosyal sorumluluk projeleri hayata geçiriyoruz. İmzamızın olduğu her alanda sürdürülebilirliğe önem veriyoruz. 2007 yılında, T.C. Kültür Bakanlığı ve UNDP ortaklığı ile başlattığımız “Gelecek Turizmde” adlı sosyal sorumluluk projemizin 10’uncu yılına ulaşmasından büyük mutluluk duyuyoruz. 10 yıllık serüvenimizde, sadece sürdürülebilir turizm projelerini desteklemekle kalmadık, aynı zamanda bir çok hayata da dokunduk. Hazırladığımız bu özel kitapla;   Erzurum Çoruh Vadisi’nde, Mardin’de, Bursa’nın Misi köyünde, İzmir’in Seferihisar ilçesinde, Şanlıurfa’da, Malatya Arslantepe’de, Karabük Safranbolu’da, Isparta Keçiborlu’da, Adana Saimbeyli ve Balıkesir Edremit’teki projeleri ve değişimine tanık olduğumuz hayatları, çok değerli isimlerin kalemiyle ve gözüyle kalıcı hale getirmekten de gurur duyuyoruz” dedi.

Gelecek Turizmde projesinin ortaklarından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı adına konuşan Kültür ve Turizm Uzmanı/Grup Sorumlusu Beril YAMANER ise; “Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak ülke genelindeki turizm potansiyeline sahip olan alanlarda, bu potansiyelin değerlendirilmesi ve ülkemiz turizmine kazandırılabilmesi amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Gelecek Turizmde sürdürülebilir turizm adına önemli katkılar sağlayan bir proje. Güçlü işbirliğimiz sayesinde 10 yılda 10 farklı deneyim yaşadık. Her biri bir diğerinden kıymetli ve başarılı 10 hikayeyi paylaşmaktan son derece mutluyuz. 10 yıllık ortak çalışma sürecimizin ortak hedeflere ulaşma bağlamında sağladığı başarı göz önünde bulundurulduğunda, daha da güçlendirilerek sürdürülmesinin ülkemize sağlayacağı faydalar yanında sosyal ve kültürel işbirliği sayesinde insanlık mirası kültürel ürünlerin ve değerlerin tanınması, korunması ve gelecek nesillere aktarılması amacına da hizmet edeceği görülmektedir.” dedi.

UNDP adına gecede söz alan Yerel Sosyo-ekonomik Kalkınma Sektör Yöneticisi Bülent Açıkgöz’de yaptığı konuşmasında; “Biz UNDP olarak turizmi, yerel kalkınmada önemli bir araç olarak görüyoruz. Dünyada toplum temelli sürdürülebilir turizm yaklaşımı hızlı bir biçimde gelişmeye ve yaygınlaşmaya devam ediyor. Gelecek Turizmde’nin temelinde de “topluma rağmen” değil “toplumla beraber” felsefesi yatıyor. Gelecek Turizmde’nin dikkate değer bir sürdürülebilir turizm modeli haline gelmesinde en önemli etken Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Anadolu Efes ile 10 yıldır süren işbirliğimiz. 10 yılda yereldeki paydaşlarımızla birlikte biriktirdiğimiz hikâyeleri bugün bir kitap halinde sizlerle paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Hiç şüphesiz Gelecek Turizmde mevcut ve yeni başarı hikâyeleri ile adından söz ettirmeye devam edecek” dedi.

Gecede ünlü müzisyenler İskender Paydaş ve Alper Kömürcü de sahne alarak, konuklara keyifli dakikalar yaşattı.