2020 Sürdürülebilirlik Yılı... Sompo, bu özel yılı nasıl karşılıyor? Sürdürülebilirlik hedefleriniz var mı?

2050 yılına kadar Türkiye’de ortalama sıcaklığın 2 ila 4 derece arasında artması bekleniyor. Ani yağışların artması sonucu oluşan kent selleri sıklaşıyor. Küresel ısınmanın ve iklim değişikliğinin bir sonucu olarak tarımsal üretimin zarar görmesi, doğal tarım alanlarının yok olmasıyla birlikte doğal ürünlere ulaşamama sorunu ortaya çıkıyor. Kirlenen okyanus ve denizler balık neslinin yok olmasına neden oluyor. Toplumda ise temel afet bilinci neredeyse yok.

Tüm bu gerçekler doğrultusunda, sosyal sorumluluk bilinciyle hareket eden bir marka olarak; gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak adına iklim değişikliği konusunu bütünüyle sahipleniyoruz. Çünkü biliyoruz ki, konumu itibarıyla sigorta sektörü, iklim değişikliği konusunda farkındalık yaratmak ve önlem almak için görev alması gereken öncelikli sektörlerin başında geliyor. Biz de sigorta sektöründe faaliyet gösteren bir şirket olarak iklim değişikliği konusunda farkındalık yaratacak çalışmalar ile tüm sosyal paydaşlarımızı kapsayan bir kurumsal sosyal sorumluluk çalışmasına imza atmayı hedefledik. Japon bir şirket olmamız sebebiyle yapacağımız proje ile Japonların en büyük değerlerinden biri olan ‘saygı’yı, yerküreye gösterdiğimizin altını çizmek istedik.


Dünyanın Sigortası Sensin 1

Sompo Sigorta Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Özer Şimşek.


Yerküreye Saygı projesi nedir? Bu proje ile neyi hedefliyorsunuz?

Projemizi şekillendirmeden önce, İstanbul Üniversitesi İstatistik Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliğinde Türkiye’yi temsil eden 18 - 54 yaş aralığında toplam bin 200 kişi üzerinde ve altı odak grup çalışması ile Yerküreye Saygı İklim Değişikliği Araştırması gerçekleştirdik. Araştırmanın sonuçları, toplumumuzun iklim değişikliği konusunda sahip olduğu hassasiyet ve farkındalık düzeyinin ümit verici olduğunu ancak bu konuda gidilecek çok yol bulunduğunu ortaya koydu. Bu araştırmadan çıkan veriler doğrultusunda projemizi oluşturduk. Ayrca projemizin geliştirilmesinde iklim konusunda Türkiye’nin en önemli akademisyenlerinden, Meteoroloji ve Afet Yönetimi Profesörü Dr. Mikdat Kadıoğlu ile işbirliği yaptık.

TEMA ile hayata geçirdiğimiz “Yerküreye Saygı” projesi kapsamında, yaşam devamlılığının sağlanması için en önemli tehditlerden biri olarak görülen iklim değişikliğine yönelik, çocuk yaştan itibaren bireyin alabileceği önlemler konusunda bilgi ve bilinç düzeyini artırmayı hedefliyoruz.

Projemiz kapsamında ilk adımı Sompo Sigorta çalışanlarına yönelik attık. Çünkü değişimin öncelikle aileden başlaması gerektiğine inanıyoruz. Bu doğrultuda Genel müdürlük binamızda ve bölge müdürlüklerimizde, çalışanlarımızın da aktif katılımıyla kağıt, plastik ve dijital atıklara yönelik davranış değişikliği yaratacak önlemler aldık.


Dünyanın Sigortası Sensin 2


Dijital medya kanallarımızı aktif kullanmayı, iklim krizi konusunda farkındalık yaratmak adına çok önemsiyoruz. Bu bakış açısıyla tüm hesaplarımızda dikkat çekici ve faydalı içerikler hazırlayıp paylaşıyoruz. Örnek vermek gerekirse; Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ile Youtube kanalımızdan yayınlanan farkındalık videoları hazırladık. Bu içeriklerimiz sosyal medyada ilgiyle izlendi ve projemizle ilgili olumlu dönüşler aldık. Son dönemde özellikle genç nesil arasında oldukça popüler hale gelen rap müzik türünden faydalanarak, “Dünyanın Sigortası Sensin” adlı bir rap şarkısı yaptık. Şarkımız, sosyal medya hesaplarımız ve Youtube kanalımızda, çok kısa bir sürede 22 milyon izlendi.

Toplumdan aldığını topluma geri verme bilinciyle hareket eden bir marka olarak; küresel iklim değişikliğinin yol açtığı hasarları da koruma altına alan Türkiye’nin ilk “İklim Sigortası”nı hizmete sunduk. Bu ürünün artık ülkemiz için zaruri bir ihtiyaç olduğuna inanıyoruz. Küresel iklim değişikliği kaynaklı tüm riskleri güvence altına alarak, frekansı ve şiddeti dünya ölçeğinde gittikçe artan dolu, fırtına, sel - su baskını, hortum gibi felaketlere ve bu felaketlerin dolaylı etkileri olan kar ağırlığı, yer kayması, ağaç devrilmesi ve ferdi kaza kapsamındaki risklere karşı sigortalıya ait tüm varlıkları (konut, işyeri, motorlu kara taşıtı ve tekne) bina ve eşyalar da dahil olmak üzere ilk ateş esasına göre teminat altına alıyor.


"Japonların en büyük değerlerinden biri olan ‘saygı’yı, yerküreye gösterdiğimizin altını çizmek istedik."


Proje kapsamında Belgrad Ormanı’nda, Güven İslamoğlu’nun da katıldığı bir etkinlik yaptınız. Projenin devamında bizleri neler bekliyor?

Projemiz kapsamında, Güven İslamoğlu ile işbirliği yaparak, çevre konusunda farkındalık yaratmayı amaçladık. İlk etkinliğimizi de, çalışanlarımız ve acentelerimizin katılımıyla Belgrad Ormanı’nda çöp toplama aktivitesi olarak planladık.


Dünyanın Sigortası Sensin 3


Ayrıca çok daha geniş bir kitleye ulaşmamıza katkı sağlayacağına inandığımız bir projeye daha imza attık. CNN Türk ekranlarında yayınlanan “Yerküreye Saygı” programıyla Güven İslamoğlu önderliğinde Türkiye’nin her yerini dolaşıp, çevre sorunlarını ve çözümlerini ekrana getirmeye başladık. Bu işbirliği ile toplumun da projemize dahil olmasını ve çevresel sorunların çözümüne ortak olmasını sağlamayı hedefliyoruz. Bu bakış açısıyla yakın zamanda lansmanını da yapacağımız projemizin gönüllülük ayağını kurguluyoruz. Ayrıca yıl içerisinde tüm gönüllülerimize açık olacak, geniş katılımlı çevre etkinlikleri de gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

Bu yıl içerisinde, proje ortaklarımız TEMA Vakfı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile çocukların hava olayları ve iklimlerin oluşumu konularında bilgilenmeleri yanı sıra gençlerin sürdürülebilir yaşam bilinci kazanmaları için okullarda eğitim programları başlattık. Buna ek olarak TEMA Vakfı’nın "Ağaç Kardeşliği" projesine de destek vererek çocukların doğada eğitim almasına katkı sağlıyoruz. Önümüzdeki dönemde de, daha yaşanabilir bir dünya için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.


Dünyanın Sigortası Sensin 4


Projenin sonuçlarına nasıl ulaşabiliriz?

Projemiz ile ilgili tüm gelişmeleri eş zamanlı olarak Yerküreye Saygı isimli web sitemize yüklüyoruz. Aynı zamanda başta Youtube ve Instagram kanallarımız olmak üzere, tüm sosyal medya hesaplarımızdan da proje duyurularımızı yapıyoruz. Projemiz kapsamındaki tüm gelişmeler, bu hesaplar aracılığıyla takip edilebilir.