30 Kasım’da Dubai’de başlayan Birleşmiş Milletler İklim Konferansı – COP28, 12 Aralık’a kadar sürecek. Her konferansta bir öncekinden devralınan temel konular tartışılırken, çok önemli yeni başlıklar da programa ekleniyor. Magma'dan Özgür Gürbüz, COP28 gündemindeki dört başlığa dikkat çekiyor:

·     Toplantıda küresel durum değerlendirmesi (Global Stocktake) yapılacak. Küresel düzeyde iklim eylemi konusundaki ilerleme değerlendirilecek ve Paris Anlaşması'na ulaşmak için eksikler ve bu eksikleri gidermek için fırsatlar saptanacak.


Dört Maddede COP28 1

Fotoğraf: COP28 UAE

·     Kömür, petrol ve gaz gibi fosil yakıtların kullanımının azaltılması ve tümüyle sonlandırılması için karar alınması için müzakereler sürecek. Petrol ve gaz üretiminden gelir elde eden ve büyük miktarda fosil yakıt tüketen ülkeler bu kararın alınmasına karşı çıkıyor.


Dört Maddede COP28 2

Fotoğraf: Oktay Uludağ

·     COP28'de başta gelişen ülkelere her yıl aktarılacak 100 milyar dolarlık finansman taahhüdü olmak üzere mevcut taahhütlerin karşılanması ve yeni bir küresel iklim finansmanı hedefinin hazırlanması bekleniyor.


Dört Maddede COP28 3

Fotoğraf: COP28 UAE

 Özellikle az gelişmiş ve ada ülkelerinin iklim krizi kaynaklı hasarlarını karşılayacak Kayıp ve Hasar Fonu'nun geleceğiyle ilgili görüşmeler yürütülecek.


Dört Maddede COP28 4

Fotoğraf: Hayri Dağlı