Kaçkar Ultra Maratonu (5 km - 15 km - 46 km)

Karadeniz’deki en güzel ve nitelikli etkinliklerden biri 14 Eylül’de başlıyor: Kaçkar Ultra Maratonu! Bu sene beşincisi düzenlenen ve Magma’nın basın destekçisi olduğu organizasyon, önceki yıllardan farklı olarak Çat Vadisi’nde konumlanıyor. Böylece sporcular henüz koşulmamış rotalarda birbirinden güzel manzaralar görebilecek. Organizasyon kapsamında 5 km uzunluğundaki Çat Koşusu, 15 km uzunluğundaki Kale Koşusu ve maratona ismini veren 46 km uzunluğundaki, bin 700 metre yükseklik kazanımlı Kaçkar Ultra etapları geçilecek. Kaçkar Ultra, Woolnat ve Coca Cola’nın destekleriyle Dünyayı Koşan Çift olarak tanınan Elena Polyakova ve Alper Dalkılıç tarafından organize ediliyor. Hâlâ Karadeniz’e gitmeyenler için de kaçırılmaz bir fırsat olan maraton hakkında ayrıntılı bilgi için www.kackarultra.com ve www.ultrakackar.com adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

Anadolu’da Koşmak 1

Frig Ultra Maratonu (2 km - 6 km - 12 km - 22 km - 54 km)

Frig Vadisi, Kral Midas’ın hüküm sürdüğü topraklar... Afyon Kalesi, 226 metre yükseklikteki volkanik bir kaya kütlesi üzerine kurulmuş eşsiz yapı. Ayazini metropolisi antik kenti, kaya evleri ve kaya mezarlarıyla herkesi büyülüyor. 21 - 22 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek Frig Ultra Maratonu, size Anadolu’nun bu farklı bölümünü keşfetme fırsatı sunuyor. Organizasyonda 2 km Afyonkarahisar Kale Yarışı, 6 km Aşk Vadisi Koşusu, 12 km Gizemli Frigya Koşusu, 22 km Göynüş Kral Yolu Koşusu, 54 km Frig Ultra Koşusu yer alıyor. Bu parkurlar hem profesyonel sporculara hem de koşu tutkunlarına farklı zorluk dereceleri sunuyor. Daha fazla bilgi ve kayıt için adres: www.frigultra.org

Anadolu’da Koşmak 2

Fotoğraf: Ersavaş Güdül

Kyzikos (Kapıdağ) Ultra (5 km – 22 km – 56 km – 85 km)

Şehrin keşmekeşi ve gürültüsünden, en çok da kirli havasından biraz uzaklaşmaya ne dersiniz? Balıkesir’deki, yüzde 80’i ormanlarla kaplı ve dünyanın oksijen oranı en yüksek bölgelerinden Kapıdağ Yarımadası tarihinde ilk kez bir koşu organizasyonuyla ismini duyuruyor. Antik Yunan döneminde Kyzikos adını taşıyan bölgede, Yunan mitolojisinin kahramanlarının izini de sürebilirsiniz. Kuruluşu neolitik ve kalkolitik döneme kadar uzanan en eski İyon şehirlerinden Kyzikos antik kentinin de içerisinde bulunduğu yarımada, 4 - 6 Ekim tarihlerinde yüzlerce koşucuyu misafir edecek. Organizasyonda 5 km uzunluğundaki Seyit Gazi Koşusu, 22 km uzunluğundaki Apostol Koşusu, 56 km uzunluğundaki Kirazlı Manastırı Ultra ve 85 km uzunluğundaki Kyzikos Ultra parkurları her seviyede koşucuya açık. Pınar Otel desteği ve Bandırma Dağcılık ve Arama Kurtarma Derneği organizasyonuyla gerçekleşecek Kyzikos Ultra kayıtları www.kyzikosultra.com adresinde devam ediyor.