Doğa Okulu ve MAGMA Dergisi “Mucizeler Yolu” adlı bir gezici kurs düzenliyor. 16 Mayıs sabahı İstanbul'dan başlayan yolculuk yedi gün sürecek ve 22 Mayıs akşamı yine İstanbul’da sona erecek. Yol boyunca hem Anadolu’nun önemli doğa alanları gezilecek, hem de uygulamalı bir kurs programı gerçekleştirilecek. Katılımcılar üç bin kilometrelik güzergâh boyunca Anadolu’da iç içe geçmiş üç bitki coğrafyasını yerinde keşfedecek.

Katılımcılar, Anadolu'yu kuzey güney hattı boyunca dolaşarak her bölgedeki farklı yaşam biçimlerini, bitki ve hayvan türlerini tanıyacak. İstanbul’dan başlayan yolculuk, ilk gün Batı Karadeniz Ormanları’na uzanacak. Avrupa’dan Sibirya'ya yayılan yaprak döken ormanlar gezilecek ve Yenice’de kamp yapılacak. Beypazarı ve Şereflikoçhisar üzerinden Tuz Gölü’ne geçecek katılımcılar Çin’e kadar uzanan bozkırları ve bozkır yaşamını görecekler. Buradan Aksaray üzerinden Hasan Dağı coğrafyasını gezecek ve Aladağ eteklerinde kamp kuracaklar. Ardından, Akdeniz bitki örtüsünü öğrenmek için Toros'ları aşarak Mersin'de Akdeniz’in deltalarını tanıyacaklar. Katılımcılar, Mucizeler Yolu’nun dönüş güzergâhında ise insanlığın en eski büyük yerleşimi Çatalhöyük ve göller bölgesini ziyaret edecek.

Seferihisar Doğa Okulu ekibinden Derya Engin Mucizeler Yolu hakkında şunları söyledi: “Her ay farklı bir konuda yamaklık kursları düzenleyen Seferihisar Doğa Okulu, Mayıs ayında ilk defa gezici bir kurs düzenliyor. Katılımcılarımız, Sibirya'dan Afrika'ya uzanan canlılar coğrafyasını ve dünyada sadece Anadolu'da bulunan yaşam alanlarını yedi gün boyunca yaşayarak öğrenecek. Kâr amacı gütmeyen bu etkinliğin organizasyonu Tamzara Turizm tarafından gerçekleştiriliyor. Yolculuk boyunca üç gece mütevazı konaklama tesislerinde, diğer geceler ise çadırlarda kalınacak.”

Ayrıntılı bilgi için:
Derya Engin
derya@dogaaskina.org
0533 313 80 15

Katılım koşulları:
Yalnızca bir gezi değil aynı zamanda bir yamaklık kursu olan Mucizeler Yolu’nun tüm eğitim faaliyetleri ücretsiz olup katılımcılardan yalnızca kurs boyunca oluşacak masraflara ortak olması bekleniyor. Katılım ücreti 760 TL olup bu ücrete İstanbul’dan hareket ettikten sonraki tüm ulaşım ve konaklama harcamaları, sabah kahvaltıları, Aksaray, Silifke ve Konya’daki akşam yemekleri ve seyahat sigortası dâhil. Tamzara Turizm kendi çadırını getiremeyen katılımcılara çadır desteği veriyor, çadır sayısı kısıtlı olduğu için katılımcıların başvuru esnasında çadır ihtiyacını belirtmesi önemli. Uyku tulumu olmayan katılımcılar  20 TL fazladan harcama ile Tamzara Turizm’in uyku tulumlarından faydalanabilir.
Ön kayıt yaptıran katılımcıların yollayacağımız katılım formunu doldurması gerekiyor. Katılım formunun doldurulmasının ardından katılımcılara yolculukta yer olup olmadığı hakkında geri dönüş yapılacak. Otel veya pansiyonlarda konaklamalar iki veya üç kişilik odalarda yapılacak, katılımcıların odalarını paylaşmayı tercih ettikleri kişiler varsa kayıt esnasında belirtmeleri gerekiyor.

Mucizeler Yolu’nun Güzergâhı
1. Gün – 16 Mayıs
Sabah İstanbul’dan hareket ediyoruz. Gün boyunca Batı Karadeniz ormanlarını geziyoruz, Avrupa’dan Sibirya’ya yayılan yaprak döken ormanlarını görüyoruz ve akşam Yenice ormanlarında kamp yapıyoruz.

2. Gün – 17 Mayıs
Yenice’de kamp alanında birlikte yapacağımız kahvaltının ardından hareket ediyoruz ve Kıbrısçık üzerinden Beypazarı’na varıyoruz. Yol boyunca orman ve bozkır geçiş bölgelerine şahit oluyoruz. Akşam Beypazarı’nda konaklıyoruz.

3. Gün – 18 Mayıs
Sabah Beypazarı’ndan hareket ediyoruz, Şereflikoçhisar üzerinden Tuz Gölü’ne varıyoruz. Burada Tuz Gölü’nü, Çin’e kadar uzanan bozkırları ve bozkır yaşamını görüyoruz. Akşam konaklamayı gerçekleştireceğimiz Aksaray’a geçiyoruz.

4. Gün – 19 Mayıs
Aksaray’dan sabah hareket ediyoruz. Yol boyunca Hasan Dağ coğrafyasını geziyoruz ve akşamüstü Toroslar’ı geçerek Niğde Çamardı’ya varıyoruz. Aladağların gölgesindeki kamp alanımıza varıyor ve çadırlarımızı kuruyoruz.

5. Gün – 20 Mayıs
Sabah kamp alanımızı toplayıp, yola çıkıyoruz. Gün boyunca Akdeniz bitki coğrafyasını, ormanlarını, makilerini ve kıyılarını tanıyoruz. Göksu Deltası üzerinden Silifke’ye doğru ilerliyoruz. Akşam Silifke’de konaklıyoruz.

6. Gün – 21 Mayıs
Sabah dönüş yolculuğumuza başlıyoruz, Silifke’den hareket ediyoruz ve Sertavul üzerinden Konya’ya varıyoruz. Yol boyunca Toroslar’daki bitki kuşaklarının değişimini ve yüksek dağları gözlemliyoruz. Konya Ovası’na ulaştığımızda Çatalhöyük’ü ziyaret ediyoruz. Akşam Konya’da konaklıyoruz.

7. Gün – 22 Mayıs
Konya’dan ayrılıyoruz, Beyşehir Gölü ve Eğirdir Gölü’ne doğru yol alıyoruz ve göller bölgesini tanıyoruz. Eğirdir’den sonra İstanbul’a doğru dönüş yoluna çıkıyor ve Mucizeler Yolu’nu tamamlıyoruz.

Fotoğraf: Fatih Pınar