Bolu coğrafyasının yüzde 65’i ormanlarla kaplı. Yaklaşık 200’e yakın gölün bulunduğu bu alan her mevsim farklı güzellikler sunuyor. Şehrin doğasını daha geniş kitlelere tanıtmak isteyen Bolu Belediyesi’nin başlattığı Dört Mevsim Bolu adlı proje aracılığıyla kış turizmiyle öne çıkan Kartalkaya, Abant gibi bölgelerin dışında Seben’den Göynük’e, Mudurnu’dan Mengen’e, Dörtdivan’dan Gerede’ye, Kıbrısçık’tan Yeniçağa’ya kadar tüm ilçe merkezlerinin doğal zenginlikleri tanıtılacak.

Bu amaçla başlanmış birçok projenin en önemlilerinden biri, şu anda 1.801 kilometre uzunluğa ulaşmış olan doğal yürüyüş yolları. Bolu genelinde uzunlukları 6-30 kilometre; zorluk derecesi 1-6 arasında değişen 165 yürüyüş yolu yer almakta. Rotalardaki 18 bisiklet yolu, 5 tırmanma kayası, 6 kanyon ve 14 kamp noktası da eşsiz doğal güzelliklerin arasında adrenalin isteyenlere farklı alternatifler sunuyor.

Bolu’da 2018 yılına kadar 3 bin kilometrelik parkura ulaşılacak. Mart ayıyla birlikte ilkbahar döneminde kamp, doğa yürüyüşü ve fotoğraf meraklıları Bolu’nun zengin doğal alanlarını görülecekler listesine ekleyebilir.