Kadim zamanlardan günümüze insanoğluna yolculuğunda eşlik eden zeytin ağacı, kimi zaman ilahi bir armağan, kimi zaman doğanın mucizevi bir nimeti, kimi zaman da ölmez ağaç olarak anılmış. Çok tanrılı inanışın hâkim olduğu antik çağlarda efsanelere konu olan, kutsal kitaplarda kendisine defalarca yer bulan varlığıyla, zeytiniyle, yağıyla, odunuyla, gölgesiyle karşılıksız cömertliğini günümüzde de sonsuz bir hoşgörüyle insanlara sunuyor.

Arkeolog Bora Eşiz tarafından hazırlanan “Zeytine Övgü” sergisi de antik çağlardan günümüze zeytinin yolculuğuna küçük bir pencere açmayı amaçlıyor. Zeytinin önemine ve değerine alçakgönüllü bir yaklaşımla vurgu yapan sergi, özellikle iklim krizi ve su kaynakları gibi küresel sorunların arttığı bu dönemde zeytin üretiminin korunması konusunda da farkındalık yaratma çalışmalarına katkıda bulunmayı amaçlıyor. 

Mitolojideki zeytin söylencelerinden, zeytinin kutsal kitaplardaki anlatımlarına, popüler kültürdeki yansımalarına kadar çeşitli konulara dikkat çekilen sergi, Bergama’daki Uluslararası Pergamon Kültür Evi’nde 17 Şubat 2024 tarihinde saat 15.00’te açılıyor. Sergi 27 Şubat 2024’e kadar ziyaret edilebilir.