Anadolu’da Bizans döneminden kalan pek çok yapı bulunuyor. Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED), bu eserleri anlatan, yitik imparatorluğun izlerini süren bir sergiye ev sahipliği yapıyor: Yitik İmparatorluğu Resmetmek: İtalyan Merceğinden Anadolu’daki Bizans Sanatı, 1960 - 2000.

Koç Üniversitesi ANAMED ve Sapienza Üniversitesi işbirliğiyle hazırlanan sergi, sanat tarihçileri Geza de Francovich ve Fernanda de’Maffei liderliğinde araştırmacıların Anadolu’nun dört köşesinde kırk yıl boyunca takip ettiği izlerden oluşuyor. Araştırmayla sanatseverlere değişime uğrayan, terk edilen, tahrip olmuş anıt ve eserlerin hikâyelerini inceleme fırsatı veriliyor. Bizans araştırmalarının ve sanatının tarihine ışık tutmayı amaçlayan sergi dört bölümden oluşuyor: Anadolu’ya yapılan ilk gezileri kapsayan Türkiye’nin Doğusu isimli bölümde Türkiye’nin doğusu, İran’ın kuzeyi, Azerbaycan ve Ermenistan Sovyet Cumhuriyeti’ndeki ortaçağ anıtları inceleniyor. Likya isimli bölümde 1975 yılında Güney Ege kıyılarına yapılan gezi aktarılıyor. Mezopotamya ve Tûr Abîdn bölümünde Dicle ve Fırat nehirlerinin yukarı vadileri yani günümüz Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Batman ve Diyarbakır illerine yapılan ziyaretlerden kesitler sunuluyor. Kilikya ve Isauria isimli dördüncü bölüm Anadolu’ya yapılan son gezileri anlatmakta. Bu bölümün odak noktasını Akkale’deki saray, Kanlıdivane (Kilikya), Alahan Manastırı ve Dağpazarı (Isauria) kiliselerinde, 1989 - 1990’larda yapılan incelemeler oluşturuyor.

Küratörlüğünü Livia Bevilacqua ve Giovanni Gasbarri’nin üstlendiği Yitik İmparatorluğu Resmetmek: İtalyan Merceğinden Anadolu’daki Bizans Sanatı, 1960 – 2000 sergisi 31 Aralık 2018’e kadar ANAMED Kemerli Galeri’de ziyaret edilebilir.