Dünyanın iyiye mi yoksa her geçen gün daha da kötüye mi gittiği sorusuna yanıt arayanların bir araya geldiği Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali, 18 - 20 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek. Bu yıl dokuzuncusu düzenlenen ve 20 ilde eş zamanlı olarak başlayacak festivalin gösterimleri ücretsiz olacak. Tüm etkinliklerin gönüllü ekiplerce organize edileceği gösterimde filmlere paralel olarak konuyla ilgili uzmanların katılacağı sohbet etkinlikleri de yer alacak. Hindistan'dan Yeni Zelanda'ya, Türkiye'den Kanada'ya dünyanın dört bir yanından seçilen belgesel tarzındaki filmler izleyiciyle buluşacak.

 

20 İlde 3 Gün Boyunca Belgesel Sinema Keyfi 

Ankara, Antalya, Artvin, Balıkesir, Bayındır (İzmir), Bodrum (Muğla), Bursa, Diyarbakır, Düzce, Eskişehir, Fethiye (Muğla), Güzelbahçe (İzmir), İstanbul, İzmir, Kartal (İstanbul), Kayseri, Konya, Manisa ve Mersin'de eş zamanlı olarak gerçekleşecek olan festival, 20 Kasım'da sona erecek.

 


Yaratıcı Çözümler İçeren Hikayeler Aktarılacak

Paylaşımcı, açık, adil, anlayışlı, çeşitliliği kucaklayan, gezegene ve üzerindeki yaşama değer veren bir toplum hayaliyle doğan Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali, yıllar içerisinde 20 şehre yayılarak, katılımcılarına yaşamlarında değişim yaratmaları için ilham ve güç veren bir buluşma haline geldi. Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi öncülüğünde surdurulebiliryasam.tv ve Sürdürülebilir Yaşam için Kelebek Etkisi Derneği işbirliği ile hayata geçen festival dokuzuncu yılında da yaratıcı çözümler içeren, birbirinden etkileyici hikayeleri konu alan belgesellerden oluşan bir seçkiyi izleyiciye sunuyor.

 


Festivalin Antalya Gönüllüleri Hazırlıklarını Tamamladı 

SYFF'nin Antalya ayağını organize eden Doğadabuan ekibi, Çağlar İnce, Evren Avşar, Köksal Karul, Mehmet Kaplan, Volkan Tamusta, Nazan Aydın ve Aysel Çınar gibi isimlerden oluşuyor. Antalya Kültür Sanat'ta (Eski ATSO binası) gerçekleşecek olan film gösterimlerinin yanısıra etkinlik boyunca Sevda Altunbaş, Tuncay Neyişçi, Birhan Erkutlu, Hüseyin Çağlar İnce ve Ferhunde Topçu da söyleşiler yapacak. Festivalin Antalya gönüllüleri hazırlıklarını tamamladıklarını belirterek tüm kent halkını birbirinden çarpıcı filmleri izlemeye davet ediyor.

 

 

Antalya'dan Ödüllü Bir Proje De Festivalde Gösterilecek 

Doğadabuan fikrinin yaratıcısı olan Biyomühendis Çağlar İnce'nin projelendirdiği, SKAL International Antalya kulübünce yürütülen 'Kırlangıç Projesi' Yönetmen Kenan Özer tarafından belgesele dönüştürüldü. Turizmde bir doğa farkındalığına yol açan ve “Sürdürülebilir Turizm” alanında uluslararası birçok ödül alan film, doğal yaşam alanlarına turizm tesisleri yapılmasına rağmen ortama uyum sağlayıp o alanları terk etmeyen kırlangıçların öyküsünü anlatıyor. Yuvalarını binalara yaparak kalan doğal yaşam alanlarından beslenmeye devam eden kırlangıçların yuvalarının, turistlerin şikayetleri üzerine bozulmaya başlaması Kırlangıç Projesi'nin doğmasını sağladı. Basit bir projenin hem turizmciler hem de misafirleri açısından doğa dostu turizmin kapılarını aralamasına ışık tutan Kırlangıç Projesi, festival kapsamında 19 Kasım Cumartesi günü saat: 14:00'te gösterilecek. Gösterimin devamında ise projenin yaratıcısı Çağlar İnce'nin söyleşisi yer alacak.