Antalya'nın Serik ilçesine bağlı Demirciler köyünde yaşayan 78 yaşındaki Emin Kök, Yörüklere ögzü bir çalgı olan ıklığın yaşayan efsanesi olarak kabul ediliyor. Serik'te yaşayan görme engelli bir başka halk müziği çınarı olan 72 yaşındaki kemane ustası Mehmet Nazlı'yla birlikte 16 Nisan'da bir konser verecek olan Emin Kök, 16 Nisan'da Antalyalılarla buluşacak. Muratpaşa Belediyesi Kültür Müdürlüğü'nce gerçekleştirilecek olan projenin koordinatörü Antropolog Himmet Cansız, "Teke Yöresi halk kültürünün; yaşatıcısı, taşıyıcısı ve aktarıcısı son kuşak halk sanatçılarını, kültürümüzün sahibi halkımızla buluşturup, kayıt altına almak, farkındalık yaratmak ve gelecek kuşaklara aktarılmasına katkı koymayı amaçlıyoruz" dedi.

Antalya Muratpaşa Belediyesi Kültür Müdürlüğü'nce organize edilen "Dünden Bugüne Ağıttan Düğüne: Torosların Sesi" başlıklı halk sanatçıları konserlerinin ilki 16 Nisan Cumartesi günü başlıyor. Muratpaşa Belediyesi Kültür Salonu'nda gerçekleştirilecek etkinlikle, Yörüklere has bir çalgı olan ıklığın yaşayan efsanesi kabul edilen 78 Yaşındaki Emin Kök ile 72 yaşındaki kemane sanatçısı Mehmet Nazlı Antalyalı müzikseverlerle buluşacak.

 

‘Halkın Sanatçılarını Halkla Buluşturmayı Amaçlıyoruz’

Saat 19:30'da başlayacağı belirtilen konser öncesinde bir açıklama yapan Proje Koordinatörü Antropolog Himmet Cansız, "Teke Yöresi halk kültürünün; yaşatıcısı, taşıyıcısı ve aktarıcısı son kuşak halk sanatçılarını, kültürümüzün sahibi halkımızla buluşturup, kayıt altına almak, farkındalık yaratmak ve gelecek kuşaklara aktarılmasına katkı koymayı amaçlıyoruz" dedi.

 

‘Burası Yörük, Türkmen, Tahtacı Ve Abdalların Yurdu’

Teke yöresinin halk kültürüyle, türküleriyle, halk oyunlarıyla, halk sanatıyla zengin bir kültür coğrafyası ve Batı Torosların oturduğu yer olduğunu vurgulayan Cansız, "Yörüklerin en çok yaşadığı; yaylaların, sahillerin yurdudur. Tahtacı-Türkmenlerin, Abdalların da bir o kadar yoğun yaşadığı mekanlardır. Amaç, yörenin kültürünü; tanımak, tanıtmak, yaşamak, yaşatmak, gelecek kuşaklara aktarılmasına katkı koymak. 'Dünden Bugüne Ağıttan Düğüne - Torosların Sesi' konserler dizisinin ilkinde, Torosların sesi Muratpaşa’da yükselecek" diye konuştu.