SALT Araştırma’nın, arşivlerini açtığı archives.saltresearch.org yenilendi. Yeni arayüz ile daha etkin kullanıcı deneyimi odaklı yapısıyla gelişkin arama ve görüntüleme olanakları sunuyor. Bu sayede, disiplinler ve koleksiyonlar arası çapraz okumalar yapmak mümkün.

Yeni arayüzü ile ziyaretçilerin kullanımına sunulan archives.saltresearch.org’ta, SALT’ın dijitalleştirdiği bir milyon sekiz yüz bin belge bulunuyor. Koleksiyonlar “Sanat”, “Mimarlık ve Tasarım”, “Kent, Toplum ve Ekonomi” başlıklarında bir araya getirildi.

Dünyanın her yerinden ücretsiz erişime açık olan site üzerinden incelenebilecek arşivler şöyle:

* Hüseyin Bahri Alptekin, Mustafa Altıntaş, Tomur Atagök, Kutluğ Ataman, Cengiz Çekil, Gülsün Karamustafa, Ahmet Öktem, İsmail Saray ve Yusuf Taktak’a ait sanatçı arşivleri.

* Altuğ-Behruz Çinici, Utarit İzgi, Harika-Kemali Söylemezoğlu, Hayati Tabanlıoğlu ve Ali Saim Ülgen’e ait mimarlık arşivleri.

* Tasarım alanında Bediz-Azmi Koz ve Sadi Öziş-Kare Metal arşivleri. Türkiye’de yapılı çevreye odaklı Fotoğraf ve Kartpostal Koleksiyonları.

Ayrıca, SALT’ın arşiv koleksiyonlarından yararlanarak hazırlanan sergi, yayın ve web projeleri ile çeşitli etkinliklerin ve blog yazılarının yer aldığı saltonline.org ve SALT.TXT sitelerini de archives.saltresearch.org üzerinden ziyaret edebilirsiniz.