Koronavirüs salgınının damgasını vurduğu 2020, herkes için belirsizlik ve çeşitli zorluklarla geçti. Bu durum karşısında tek seçenek, yaşam alanlarını koruduğumuz ve dayanışmanın yükseldiği bir gezegen inşa etmek. Bu yıl sekizinci yaşını kutlayan Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BIFED), herkesi değişime katkı sunmaya çağırıyor: “BIFED 2021, her yıl olduğu gibi bu yıl da sorunların büyüklüğünü gizlemeden paylaşıp daha güçlü bir dayanışmanın temellerinin atıldığı mekânlardan biri olma umudunda. Öğrendiğimiz kadarıyla bir kenara çekilmemek ve daima öğrenmek için. Herkesi bekliyoruz. Yeterli değiliz ama yalnız da değiliz, birlikte görmek için.”

Yönetmenler, sinemaseverler, bilim insanları ve ekoloji aktivistlerini buluşturan festival, bu yıl 13-17 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek. Magma’nın basın destekçisi olduğu BIFED, belgesel başvurularını kabul etmeye başladı. Katılımın ücretsiz olduğu festivalin son başvuru tarihi 1 Mayıs. Başvurular www.bifed.org adresinden yapılıyor. Yönetmenliğini Petra Holzer’in, koordinatörlüğünü Ethem Özgüven’in üstlendiği festival, insanlığın sorguladığı ve değişmeyi umduğu bu zamanda dünya, çevre ve alışkanlıklarımızla ilgili ekoloji temelli film başvurularını bekliyor.

Değişim Yolunda 1

Festivalin amacı sorunların üzerine cesaretle giden, değiştirmek ve dönüştürmek isteyen ve elinden geleni yapmaya hazır olan kişileri mesafe fark etmeksizin aynı platformda buluşturmak. BIFED Yönetmeni Petra Holzer de bu çağrıyla sesleniyor: “Ekvador’daki korkunç petrol kirliliğini, Kaz Dağları’ndaki orman katliamını, Istranca Ormanları’nı bekleyen tehlikeyi, her bir köyümüzün dibinde açılan taş ocaklarını, İran’daki Karun, Artvin’deki Çoruh ve ABD’deki Kolorado Nehri’nin acı kaderini bilmeyiz. Belki de bilmezdik eğer sizler ve belgeselleriniz olmasaydı. Cesaretiniz, dayanışmanız ve direnişiniz başımızın üstünde. Filmleriniz ve sizler BIFED’e hoş geldiniz. Sizleri kutluyor, kucaklıyor filmlerinizi bekliyoruz.”