Antalya Devlet Senfoni Orkestrası ve Antalya Devlet Opera ve Balesi sanatçıları tarafından yürütülen ‘Duymayan Kalmasın’ projesi, klasik müzik konserlerine gitme olanağı olmayan köy ve kasabalardaki devlet okullarında öğrenim gören çocuklara müziğin büyülü dünyasının kapılarını aralıyor. Hiçbir maddi beklenti olmaksızın yapılan etkinliklerde kırsaldan kente 50’den fazla okulda 10 binin üzerinde öğrenciye ulaşan Duymayan Kalmasın ekibi, müzik dinleyen bireylerin başarılı, özgüvenli ve hayal gücü gelişmiş insanlar olduğunu düşündüklerini belirterek, “Sanatçının halkın bir parçası olduğunu, müziğin herkesle paylaşılması gerektiğine inanıyoruz” görüşüne inanıyor.

 

50'den Fazla Okulda 10 Binin Üzerinde Çocuğa Ulaşıldı

Antalya Devlet Senfoni Orkestrası ve Antalya Devlet Opera ve Balesi sanatçıları tarafından yürütülen ‘Duymayan Kalmasın’ adını taşıyan projeyle, bugüne kadar 50’den fazla okulda 10 binin üzerinde öğrenciye ücretsiz klasik müzik etkinliği gerçekleştirildi. Köy, kasaba ve ilçelerde öğrenim gören ve klasik müzik konserlerine gitme olanağı bulunmayan öğrencileri klasik müzikle tanıştırmayı amaçlayan projeyle ilgili sorularımızı yanıtlayan ‘Duymayan Kalmasın’ ekibinden Çello Sanatçısı Çağla Katırcıoğlu Bilgin, kırsalda ya da kentten uzakta yaşayan çocukların müzik etkinliklerinden mahrum kalmamaları amacıyla başlayan girişimin hiç bir maddi çıkar gözetilmeksizin yürütüldüğünü belirtti.

 

Köy Okullarına Enstrüman Sağlayan Özel Okullara da Gidiliyor

Sanatçının halkın bir parçası olduğunu, müziğin ise herkesle paylaşılması gerektiğine inandıklarını kaydeden Bilgin, çocuklara müzik dinlemeyi sevdirerek, tüketim amaçlı olmayan, kaliteli, kökleri olan, kültür ve altyapısı bulunan müzikleri dinlemelerini teşvik etmeyi amaçladıklarını dile getirdi. Yalnızca müziklerini paylaşmak istediklerini söyleyen Bilgin, köy okullarının müzik sınıflarına enstrüman yardımı yapmaları karşılığında kentlerdeki özel okullarda da etkinlik yaptıklarının altını çizerek, Müzik dinleyen bireylerin başarılı, özgüvenli ve hayal güçleri gelişmiş insanlar olduğunu düşünüyoruz ve bunu çocuklara da aktarıyoruz” dedi.  

 

Alanya'dan Kaş'a, Burdur'dan Samsun'a Duymayan Kalmadı

Bu tür etkinliklerin çoğalmasını dilediklerini kaydeden Bilgin, kendileriyle iletişim kuran devlet okullarındaki müzik öğretmeni ya da okul yöneticileriyle etkinlik planlaması yaptıklarını da sözlerine ekledi. Duymayan Kalmasın Projesi kapsamında bugüne kadar Alanya’dan Kaş’a, Elmalı’dan Aksu’ya kadar Antalya’nın pek çok bölgesinde etkinlik yapılırken, Ankara, Samsun ve Burdur’un köylerinde öğrenim gören çocuklar da müziğin büyülü dünyasıyla tanışma olanağı buldular.