Bu yıl 100’ü aşkın ülkeden, 500’den fazla belgeselin başvurduğu Bozcaada Belediyesi organizasyonuyla, ana sponsoru Demirer Enerji Üretim Sanayi ve Tic. A.Ş ekolojik temalı belgesel festivalinde 13 filmin yarıştığı Ana Yarışma kategorisinde Fethi Kayaalp adına verilen Uluslararası Yarışma Ödülü’nü “Breaking Social (Toplum Sözleşmesini Yırtmak)” filmi kazandı. Film, siyasal yozlaşmanın hâkim olduğu devlet düzenini ve doğal kaynakların metalaştırılma sömürüsünün küresel modelini inceliyor ama aynı zamanda yolda bir umut da buluyor.


BIFED’in 10. Yılında Büyük Ödül İsveç’e 1

Jüri ekibi kazanan filmi açıklarken “Toplumdaki ‘iyi yaşam’ kavramını yok etmesine yaptığı vurgu jüri için bu filmi öne çıkardı. Tüm filmler ayrı ayrı ekolojik kriz temasına odaklanıyor, ancak ‘Toplumsal Sözleşmesini Yırtmak’ tüm insanlığın paylaştığı ortak değerlerin nasıl yok edildiğini göstermesi, kapitalist sistemin aktörleri olan siyasetçiler, şirketlerin çoğu zaman verili aldığımız yasal sınırlar içinde kalarak, bazen de yasaları çiğneyerek ekolojik sömürüyü gerekçelendirdiğini göstermesi açısından etkileyici.” diyerek Fethi Kayaalp Ödülü’nü “Toplum Sözleşmesini Yırtmak” filmine verdi.


BIFED’in 10. Yılında Büyük Ödül İsveç’e 2

İkincilik Ödülü olan Madam Melpho ödülünü ise Almanya yapımı “The Waiting (Bekleyiş)” filmi kazanmayı başardı. Ayrıca bu sene Ana Yarışma Jürisi, bir filme de Mansiyon ödülü vermek istedi. Jüri Özel Mansiyonu kazanan film ise Filipinler, Avustralya, ABD, Birleşik Krallık, Hong Kong ortak yapımı “Delikado (Hassas Mevzu)” filmi oldu.


BIFED’in 10. Yılında Büyük Ödül İsveç’e 3

Öğrenci filmlerine verilen Gaia Ödülü’nü ise Özbekistan yapımı Aralkum kazandı. Ayrıca Gaia jürisi, öğrenci filmlerinden birine de Mansiyon Ödülü vermek istedi.Mansiyon ödülü Türkiyeli yönetmen Meryem Ateş ve Hakan Varankaya’nın yönetmenliğini üstlendiği Konya Beyşeher Çiftlik köyünde balıkçılık yapan, iklim değişikliği, kuraklık, yanlış avlanma ve zorlu kış koşullarına rağmen, ekmeklerini kazanmak zorunda olan, güçlü ve cesur kadınların hikâyelerini anlattığı “Ekmek Teknesi (Bread and Butter)” filmine verildi. Ödül törenine katılan ve kısa bir konuşma yapan Ateş “Bu topraklarda umarım daima barış ve huzur içerisinde yaşarız.” dedi.

Toplam dört kategoride 50 filmi izlemek için dünyanın farklı bölgelerinden yönetmenler, iklim mücadelecileri, öğretmenler ve öğrenciler festivalde buluştu. Bozcaada’da festival boyunca film okuma atölyeleri ve etkinlikler gerçekleşti. Ayrıca deprem, zeytin ve ekoloji konularında panel ve söyleşiler oldu ve film gösterimlerinin ardından adaya katılan yerli ve yabancı yönetmenler seyircilerin sorularını yanıtladı.


BIFED’in 10. Yılında Büyük Ödül İsveç’e 4

Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz: “10 sene önce kurduğumuz hayal gerçekleşti”

Festivalin ödül törenine Bozcaada Belediye Başkanı ve BIFED Başkanı Hakan Can Yılmaz da katıldı. Hakan Can Yılmaz ödül törenindeki konuşmasında “10 sene önce Ethem Özgüven ile Kadıköy’de bir kafede otururken kurduğumuz bir hayalin seneler içinde gerçeğe dönüşmesini izledik. Şimdi 10. senesine geldiğimiz bu festival Bozcaada’mızı çok iyi yönde değiştirdi. Bir parçası olmaktan ve ada halkımızın festivali böylesine sahiplenmesinden dolayı çok gururluyum” dedi. Yılmaz ayrıca, Belediye başkanı ve festival başkanı olarak BIFED’de son senesi olduğunu söyledi. “Artık bir Bozcaadalı olarak BIFED’e katılacağım” dedi.

BIFED’in 10. Yılında Büyük Ödül İsveç’e 5

Holzer: Haydi birlikte güçlenelim, gelecekteki çocuklarımız için doğru şeyleri yapmak için kararlı olalım.

BIFED ekibinden Fulya Yazgan ve Şevval Dolanbay’ın sunduğu törende konuşan Festival Yönetmeni Petra Holzer “Göz açıp kapayana kadar geçen bu beş günlük BIFED yolculuğumuzun sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bu süreçte aramıza birçok yeni arkadaşımız dahil oldu; eski arkadaşlarımızla yeniden bir araya geldik ve yeni bağlantılar kurduk. Şu ana kadar dökülen gözyaşlarına rağmen sevgi ve dayanışma bizi şefkatle güldürdü. Umuyorum ki seneye tekrar bu güzel adada bir araya geleceğiz ve aramızda yeni arkadaşlarımız da olacak. Ve bu süre boyunca, haydi birlikte güçlenelim, gelecekteki çocuklarımız ve torunlarımız için doğru şeyleri yapmak için daha kararlı olalım. Sağlıklı ve mutlu kalalım. Aynı zamanda ekolojik sistemimiz için de tedavi olacak barış için kalıcı köprüler kuralım.” dedi.

BIFED’in ana yarışma kategorisinde kazananları belirleyen jüri ekibi Wolfgang Kissel, Ebru Thwaites Diken, Berrin Avcı, Victor Candeias, Nilay Erbalaban Gürbüz, María Garzón Molina’dan oluşan jüri ekibi karar verdi.

The Waiting filmi, ikinci

Jüri üyeleri ikincilik ödülü Madam Melpo’yu alan belgeseli jüri ekibinden María Garzón Molina açıkladı. Uluslararası Yarışma kategorisinde ikincilik ödülünü kazanan The Waiting belgeselini jüri, “Hastalıklı hayvanların endüstriyel gıda sektörü tarafından ticari bir meta olarak dolaştırılmasıyla birlikte uzun vadede tüm dünyadaki hayvan ve insan yaşamını nasıl nasıl tehdit ettiğini animasyon kullanarak, sıradışı ve her yaşa hitap edebilen bir anlatım tekniği ile anlattığını görüyoruz. Filmin bu eleştirisi de festivalin yavaş, küçük ve yerel temasıyla çok uyumlu.” açıklamasıyla duyurdu.

Öğrenci ödülü Aralkum’a

Gaia Öğrenci Yarışması’nın kazananı, Kathryn Gohmert, Aydın Bulut, Selen Çatalyürekli’den oluşan jüri ekibinin ortak açıklamasıyla yapıldı. Jüriler, “Geçmişin ikliminin, günümüzdeki çarpıcı tasviri nedeniyle Aralkum'a “Naci Güçhan Ödülü” vermekten mutluluk duyuyoruz. Aral Çölü'nde bir umut hikayesi inşa etmek için hem ses hem de görüntünün birlikteliğini kullanan; dokunaklı, görsel olarak estetik ve zekice işleyen Aralkum, iklimimizin gelecek sahnesini çok güzel bir şekilde resmediyor.” diyerek belgeseli tanımladı.

Jüri Özel Mansiyon Ödülü: Delikado

Festival jürileri Jüri Özel Mansiyon Ödülü’nü açıklayarak, kazanan yönetmen Karl Malakunas’ı duyurdu ve bu ödülü “Delikado (Hassas Mevzu)”ya vermelerinin nedenini açıkladı. “Filmin bireylerin inandıkları şey için aksiyon almasını ve yerel örgütlenmeyi savunan bir anlatısı var. Bireylere ekolojik kriz karşısında bir başkasının, kurumların, politikacıların kendileri adına karar vermesini beklememesi gerektiği mesajını veriyor.” açıklamasını yaparak Ana Yarışma Mansiyon Ödülü’nün Ekvadorlu yerli mücadelecilere gittiğini belirtti.

Bir ödül de Ekmek Teknesi’ne

Jüri, “Konya Beyşehir Çiftlik Köyü'nde geçimlerini balıkçılıkla sağlayan kadınların hikayesini anlatırken cesareti ve insan ruhunu güzel bir şekilde tasvir etmesi nedeniyle Meryem Ateş ve Hakan Varankaya tarafından yönetmenliği üstlenilen Ekmek Teknesi’ne veriyoruz.” diyerek belgeseli ve yönetmenleri tebrik ettiler.

Kapanış töreninin ardından Ana Yarışma’nın kazanan filmi “Breaking Social” salondaki izleyicilerle tekrar buluştu. Ana Yarışma ve Gaia kategorisinin kazanan filmleri festivalin son gününde 15 Ekim Pazar günü Bozcaada’da izleyicilerle tekrar buluştu.

Sanatçı Mustafa Erol’un BIFED’in 10. senesi için Bozcaada kapılarından yola çıkarak kazananlar için tasarladığı ödül kazanan filmlerin yönetmenlerine verildi. Festivalin bu seneki çanta tasarımını BIFED ekibinden Çiğdem Akdoğan yaptı.

BIFED 2023, Ana Sponsoru Demirer Enerji Üretim Sanayi ve Tic. A.Ş, Mey Diageo, Sinematek Sinema Evi -Kadıköy Belediyesi, Avusturya Kültür Forumu, Talentra, Takk ve İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi, Fransız Kültür Merkezi İzmir, Skoda Türkiye gibi kurumların destekleri ve yerel işletmeler ve yerel halkın güçlü dayanışmasıyla düzenleniyor. Rengigül Konukevi, Aral Çiftliği, Eflatun Konukevi, Nil Ada ve Umut Deniz Konukevi, DeliAsma gibi festivali destekleyen burada tümünü yazmanın mümkün olmadığı çok geniş bir yerel destekçi listesi bulunuyor.


BIFED’in 10. Yılında Büyük Ödül İsveç’e 6

Ödül kazanan filmler:

ULUSLARARASI (ANA) YARIŞMA

1. Toplum Sözleşmesini Yırtmak (Breaking Social), Fredrik Gertten, İsveç, 2022 | Fethi Kayaalp Büyük Ödülü

2. Bekleyiş (The Waiting), Volker Schlecht, Almanya, 2023 | Madam Melpho İkincilik Ödülü

ULUSLARARASI (ANA) YARIŞMA MANSİYON

Hassas Mevzu (Delikado) – Karl Malakunas, Filipinler, Avustralya, ABD, Birleşik Krallık, Hong Kong, 2022

GAİA ÖĞRENCİ ÖDÜLÜ

Aralkum – Mila Zhluktenko, Daniel Asadi Faezi, Özbekistan, 2022 | Naci Güçhan Ödülü

GAİA ÖĞRENCİ MANSİYON

Ekmek Teknesi (Bread and Butter) – Meryem Ateş, Hakan Varankaya, Türkiye, 2023

Nükleer Göçebeler (Nuclear Nomads) - Kilian Armando Friedrich, Tizian Stromp Zargari, Almanya, 2023