Borusan Contemporary, yeni sergisi Chronostasis ile sanatseverleri Anadolu’nun antik kentlerinin zengin tarihini yeniden keşfetmeye çağırıyor. Kalabalıklardan arınmış şehirleri ve görkemli manzaraları fotoğraflamasıyla tanınan fotoğraf sanatçısı Axel Hütte’nin eserlerinin Hans Irrek küratörlüğünde sergileneceği Chronostasis, 30 Nisan-28 Ağustos tarihleri arasında ziyaret edilebilecek. Perili Köşk’te açılan sergi, antik dünyayı zamansız bir bakışla bugüne taşıyor. Sanatçı, peyzajı statik bir fon olarak görüp fotoğrafladığı antik yerleşimleri ölümsüzleştirerek zaman algısını dönüştürüyor ve izleyiciyi ortaya çıkardığı büyüleyici güzellikteki imgelerle baş başa bırakıyor.

Antik Dünyadan Günümüze: Chronostasis 1

Sanatçı Hütte, 2017 ve 2018 yıllarında gerçekleştirdiği Türkiye ziyaretlerinde Efes, Milet, Perge, Sagalassos, Hierapolis ve Afrodisias’ın da aralarında bulunduğu 14 antik kenti kapsayan rota fotoğraf çekti. Proje, sanatçının inisiyatifiyle dahil olan Didim ve Milet gibi farklı yerleşimlerle birlikte görkemli bir “Asya Minör antik kentleri” projesine dönüştü.

Borusan Contemporary Müdürü Dr. Kumru Eren, sergiye çağrı yapıyor: “Türkiye’nin kültür mirasının günümüz bakış açısıyla belgelenmesi misyonuyla, çağdaş fotoğraf sanatının önemli isimlerine verilen sipariş projelerin üçüncüsü olan Chronostasis, küratörlüğünü Hans Irrek’in üstlendiği, Axel Hütte’nin 14 antik kenti kapsayan rotasındaki Asya Minör yolculuğu ile antik dünyayı tarihin gölgesinden çıkarıp günümüze ulaştırıyor. Hütte’nin vizöründen, antik dünyanın kültürel yaşamına dair yeni ip uçları veren Chronostasis, 28 Ağustos kadar Perili Köşk’te deneyimlenebilecek.”

Antik Dünyadan Günümüze: Chronostasis 2

Küratör Hans Irrek sergiye ismini veren chronostasis kavramıyla ilgili şunları söylüyor: “Chronostasis bir çeşit anlık yanılsamadır ve bu esnada yeni bir uyaranın beyinde yarattığı ilk izlenim süresi, olduğundan uzunmuş gibi görünür. Bu sergi de zamanla ilgili algı dönüşümlerinden yola çıkarak hazırlandı. Axel Hütte’nin anlayışına göre fotoğraf, bir yanda bakışın dondurulduğu, sükûnete kavuştuğu bir anı yansıtırken öte yanda izleyenin düş gücünü harekete geçiren bir kıvılcımdır. Hütte için fotoğraf, anın özü anlamına gelir.”

Sanatçı Axel Hütte ise Borusan Contemporary’nin siparişi üzerine hazırladığı proje hakkında şunları söylüyor: “Bir fotoğraf projesi, gerçekliği imgelerin şiirsel görünüşlerine dönüştürmek için yeni bir yol bulmak dışında özel bir amaç taşımayan bir yaklaşımla başlar. Manzaranın zamansız olduğunu düşünmek yanlıştır. Yalnızca çeşitli estetik stratejilerle zamansızlık illüzyonu yaratılabilir. Fotoğraflarımda insanlara yer vermekten kaçınırım ve bunun yanında görüş alanının kesilmiş olması da oluşturduğum görüntünün kurgulandığına işaret eder.”

Antik Dünyadan Günümüze: Chronostasis 3

Chronostasis sergi kitabı ArtStore’da

Borusan Contemporary, sergi paralelinde özel bir yayın da hazırladı. Axel Hütte’nin projesinin yanı sıra sanatçının Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’nda bulunan ve sergi için özel olarak getirilen diğer eserlerine de yer veren sınırlı edisyondaki fotoğraf kitabında Hütte’nin fotoğraflarına Borusan Contemporary Müdürü Dr. Kumru Eren’in ve sergi küratörü Hans Irrek’in makaleleri eşlik ediyor. Hütte’nin fotoğrafladığı antik kentlerin tarihçesi ve sanatçının çalışmaları üzerine hazırlanmış bu kapsamlı yayını ArtStore’dan edinmek mümkün.

Chronostasis sergisi, 28 Ağustos’a kadar ziyarete açık. Ayrıntılı bilgi için: www.borusancontemporary.com