Yaban hayata dönen bir türün fotoğrafı hepimiz için umut olabilir mi?

Yeniden yabanlaştırma, 20 yılı aşkın süredir çalışmalar yürütülen yenilikçi bir ekosistem yönetimi yaklaşımı. Bu tanım ilk başlarda tutsak hayvanların doğaya yeniden yerleştirilmesi için kullanıldıysa da; günümüzde doğanın kendini onarmasına izin veren doğal süreçlerle, karaların ve denizlerin şekillenmesine, zarar görmüş ekosistemlerin onarılmasına ve bozulmuş peyzajların eski haline gelmesine imkân veren bir yaklaşım olarak kabul görüyor.

Doğayla Barışmak 1

Fotoğraf: Ali Şenel, Anadolu Kadim Doğa Arşivi

Yaban türler üzerinden doğa için daha fazla alan açmayı hedefleyen yeniden yabanlaştırma sayesinde ekosistem servisleri iyileşiyor, kuraklık ve sel riski azalıyor, karbon depolaması artıyor. Buna ek olarak bölge kültürü gelişiyor. Bir bölgenin zengin yaban hayatıyla tanınması yöre halkının ve yerel işletmelerin daha duyarlı davranmasını sağlıyor. 

Gelecek kuşaklara sağlıklı bir dünya bırakabilmek için, yeryüzünü iyileştirmek için ne yapabiliriz? Magma her sayısında bu soruya cevap arıyor. Bir umudumuzun olması için… Bu sayımızda, bu umudu besleyecek bir bilimsel yöntem üzerinden birçok konu hazırladık, söyleşi yaptık.

Magma Yeryüzü Özel Sayısında Neler Var?

DOĞAL DENGE - VAROLUŞ SAVAŞI

Yeryüzünde buzul altında kalmayan karasal yüzeylerin %97’sini insan ve ıslah ettiği hayvanlar kullanıyor. Yaban hayvanlar ise sarp dağların zirveleri, uzak bozkırlar gibi insanın şimdilik yerleşmesinin mümkün olmadığı, geriye kalan %3’lük alana sıkışmış durumda. Bu diyarlarda çaresizce var olmaya çalışan canlı türleri, belki bir mucizeyle yeryüzüne tekrar güvenle yayılabilecekleri zamanı bekliyor.

Yazı: Süreyya İsfendiyaroğlu

Doğayla Barışmak 2

Fotoğraf: Bünyad Dinç / Geyik Dağları

KELAYNAK - ÖZGÜR KANATLAR

Her geçen gün yalnızlaşan bir canlı türü kelaynak. Alpler’de, Birecik’te, esaret altında üretilmeye çabalanıyor ama özgürce uçamıyor, göç edemiyorlar. Waldrappteam Conservation and Research, İnsan Öncülüğünde Göç (Human-Led Migration) projesiyle Avrupa’da göçmen bir kelaynak popülasyonu oluşturmayı hedefliyor. Bu kuşların binlerce yıldır genlerinde kayıtlı olan tarihi göç yollarında özgürce uçmaları bugün için imkânsız görünse de bilimciler çabalamaktan vazgeçmiyor.

Söyleşi: Tülay Özgür - Fotoğraflar: Waldrappteam Conservation And Research Arşivi

Doğayla Barışmak 3

AKDENİZ FOKUNU KORUMAK - SON BARİKAT

Türkiye’de yaşama tutunmaya çalışan sadece yüz yirmi Akdeniz foku var. Bunların önemli sığınak ve üreme noktalarından Mavi ve Korsan mağaralarının girişleri zincirlenerek insanların girmesi engellendi. İlk kez Sualtı Araştırmaları Derneği - Akdeniz Foku Araştırma Grubu’nun (SAD-AFAG) öncülüğünde yapılan bu zorlu ama aynı zamanda ilham verici koruma projesini Magma fotoğrafçısı Mert Gökalp kaleme aldı.

Yazı ve Fotoğraflar: Mert Gökalp

Doğayla Barışmak 4

Amaç Habitatı Korumak

Akdeniz Foku Araştırma Grubu kurucu üyesi (1987) Cem Orkun Kıraç, fok mağaralarına yasadışı girmeye çalışanlarla verdikleri mücadeleyi Magma’ya anlattı.

Söyleşi: Mert Gökalp

Doğayla Barışmak 5

Fotoğraf: Cem Orkun Kıraç

İSPANYA - AVRUPA’NIN SON ÇOBANLARI

İspanya’da 700 yıldır kullanılan geleneksel mevsimlik göç yolları özel mülkten geçse bile çobanların hakları sözlü bir anlaşmayla güvence altında. Magma yazarı Selcen Küçüküstel, yaklaşık iki bine yakın koyunla birlikte bugün artık çok az çobanın kullandığı göç yollarını takip ederek Pirene Dağları’ndaki bir yaylaya ulaştı.

Yazı ve Fotoğraflar: Selcen Küçüküstel

Doğayla Barışmak 6

TÜRKİYE DOĞASINI ARIYOR

Anadolu’da 1800’lerin ortalarında Urfa’da aslan ve çita; 1900’lerin başlarında Çukurova’da ceylan sürüleri ve 1970’lere kadar dağlarda pars görmek mümkündü. Ancak son yarım asırdır Türkiye’nin zengin yaban hayatı insana yenik düştü, özellikle büyük memelilerin birçoğu sadece gravürlerde, resimlerde kaldı. 1950’li yıllardan itibaren memleket sevdalısı ormancılar, zoologlar ve doğa korumacıların başlattığı koruma çalışmaları sayesinde yaban koyunu, alageyik, karaca, ceylan gibi türler yerleştirilme çalışmalarıyla hayata tutunuyor.

Yazı ve Fotoğraflar: Prof. Dr. Ahmet Karataş

Doğayla Barışmak 7

ANADOLU’YU KORUYAN ÖNCÜLER

Anadolu’da yaban koyunlarının, ceylanların, alageyiklerin ve pek çok miras coğrafyanın günümüze kadar ulaşmasını Zekai Bayer ve başta Tansu Gürpınar olmak üzere arkadaşlarına borçluyuz. Türkiye’nin en eski doğa korumacılarından ve ilk yaban hayatı uzmanlarından ornitolog Gürpınar, Magma’ya Anadolu’da 65 yıl önce yaptıkları milli park ve hayvan yerleştirme çalışmalarını anlattı.

Söyleşi: Prof. Dr. Ahmet Karataş / Fotoğraflar: Tansu Gürpınar Arşivi

Doğayla Barışmak 8

YARASALAR SIĞLA ORMANLARINA DÖNÜYOR

Türkiye’de ilk kez orman ve yarasa ilişkisini Muğla’nın sığla ormanlarında araştıran bilimciler, orman dokusu genişledikçe yarasaların düzenli olarak koloni kurduğunu ve zararlı böcekler üzerinden beslenerek ormana yarar sağladığını ortaya koydu. Bu heyecan verici çalışmanın bir sonraki etabı, yarasa oteliyle yarasaların sığla ormanlarına dönüşünü hızlandırmak.

Yazı: Dr. Okan Ürker ve Doç. Dr. Tarkan Yorulmaz - Fotoğraflar: Natura Arşivi

Doğayla Barışmak 9

MOZAMBİK GORONGOSA MİLLİ PARKI - YABANIN DİRİLİŞİ

Afrika’nın yaban hayatı dillere destan milli parklarından biriyken yirmi yıl süren iç savaş sırasında yaban hayvanların yüzde 90’ı katledildi. 2004’te başlayan yabanlaştırma ve koruma projeleri sayesinde yaban hayvanlarıyla beraber binlerce insan parka geri döndü. Gorongosa Milli Parkı’nda yürütülen bilimsel çalışmalar ekosistemdeki türler arasındaki ilişkileri anlamak için tüm dünyaya önemli veriler sunuyor.

Yazı: Vasco Galante / Fotoğraflar: Gorongosa Milli Park Arşivi

Doğayla Barışmak 10

TUZ GÖLÜ - YAŞASIN YAVRU FLAMİNGOLAR

Tuz Gölü’nde 2021 yazında yaşanan toplu yavru flamingo ölümlerinin tekrarlanmaması için bir su kuyusundan borularla flamingo kreşinin olduğu bölgeye su verildi. Bu sayede 10 bin yavru flamingo hayata tutundu. Tuz Gölü’nde yaban hayatın devamlılığını sağlayan bu projenin mimarlarından Prof. Dr. Ahmet Karataş, yavruların kurtuluş öyküsünü Magma için kaleme aldı.

Yazı: Prof. Dr. Ahmet Karataş - Fotoğraflar: Fahri Tunç

Doğayla Barışmak 11

ÇOKLU TÜR EYLEM PLANI - ÖRDEKLER HAVALANSIN

Suyun ve toprağın işbirliğiyle yaşam bulan, ördeklere ev sahipliği yapan sulak alanlar insan eliyle yok edildikçe ördeklerin de yaşama şansı kalmıyor. Yaz ördeği, kadife ördek, elmabaş patka, pasbaş patka ve dikkuyruk için tasarlanan çoklu tür eylem planı hem dünyada hem de Türkiye’de ilk kez ördekler için uygulanacak.

Yazı: Ömral Ünsal Özkoç

Doğayla Barışmak 12

YABAN HAYATINI GERİ GETİR

Çok değil 40 bin yıl öncesine kadar filler, gergedanlar, aslanlar, sırtlanlar Avrupa’da dolaşıyordu. İnsanlar avladıkça bu türlerin nesli tükendi, yaşadıkları topraklardan silinip gittiler. Şimdilerde bir avuç doğa korumacı bir zamanlar yeryüzünün büyük bir kısmına hâkim olan bu canlılardan geriye kalan küçük grupları kurtarmak ve yeniden doğaya yerleştirmek için çabalıyor. Rewilding Europe, Avrupa’daki ekosistemlerin yeniden yabanlaştırılması için temel ilkeler çerçevesinde çalışıyor.

Doğayla Barışmak 13

RODOP DAĞLARI - DOĞADA DÖNÜŞÜM

Bulgaristan’da faaliyet gösteren Rewilding Rhodopes Vakfı bizonları, yaban atlarını, geyikleri ve birçok canlıyı Rodop Dağları’na yeniden yerleştirdi ve sürdürülebilir ekoturizm projeleriyle kaçak avcılığın önüne geçti. Bu uzun soluklu yabanlaştırma projesiyle ilgili sorularımızı Rewilding Rhodopes yanıtladı.

Söyleşi: Tülay Özgür / Fotoğraflar: Rewilding Rhodopes Arşivi

Doğayla Barışmak 14

VELEBİT DAĞLARI - YAŞAM KORİDORU

Hırvatistan'ın Adriyatik kıyısına paralel uzanan Velebit Sıradağları, Akdeniz'in önemli doğa alanlarından biri. Rewilding Velebit, ekosistem koridorları, serbest otlatma, yeniden yerleştirme gibi çalışmalarla yaban hayatını geri getirmeyi hedefliyor.

Yazı: Rewilding Velebit - Fotoğraflar: Nino Salkic / Rewilding Velebit

Doğayla Barışmak 15

KANLI KARBON

Bir karbon dengeleme projesi üzerinden, Kuzey Kenya'daki yerlilerin topraklarından milyonlar kazanılıyor. Survival International’ın “Kanlı Karbon” başlıklı raporu, karbon kredisi ürettiğini iddia eden projelerin yerli halklara nasıl zarar verdiğini kanıtlarıyla ortaya koyuyor. Magma, bu raporu hazırlayan Simon Counsell ile, Kenya’da ve dünyada karbon üzerinden yapılan sömürüyü konuştu.

Söyleşi: Tülay Özgür - Fotoğraflar: SurvIval InternatIonal Arşivi

Doğayla Barışmak 16

VAŞAK - ORMANIN HAYALETİ

Türkiye’de parstan sonra en büyük kedi türü olan vaşak, yerli ekosistemlerin yukarıdan aşağıya düzenlenmesinde hem mezo karnivorların hem de otoburların popülasyon dinamiklerini etkilemede ve bu topluluklar boyunca basamaklı etkiler başlatmada kilit bir rol oynuyor. Fotoğrafçı Mustafa Aslan, Sivas civarında yaşayan vaşakları görüntüleme hikâyesini Magma okurlarıyla paylaştı.

Yazı ve Fotoğraflar: Mustafa Aslan

Doğayla Barışmak 17

MORCA DÜDENİ - DERİNDEKİ YANGIÇ

Türkiye’nin en derin üçüncü mağarası Orta Toroslar’daki Morca’nın -1260 metresinde bulunan sifona Ali Hakan Eğilmez, Türkiye’nin en derin rekor dalışını yaptı. Ayrıca Morca’da bir Gammarus türü (yangıç) olan endemik tatlı su karidesi tespit edildi.

Yazı: Özge Kahraman - ASPEG Yönetim Kurulu Üyesi / Fotoğraflar:Berentes Agnes

Doğayla Barışmak 18

TAZMANYA CANAVARI - YENİ YAVRULAR UMUT OLDU

Esaret altında korunduktan sonra 2020’de koruma alanına salınan Maceraperest Lisa adlı Tazmanya canavarının yaban koşullarda dünyaya gelen üç yavrusu türün geleceğiyle ilgili umutları artırdı.

Yazı: Tülay Özgür - Fotoğraflar: AussIe Ark ARŞİVİ

Doğayla Barışmak 19

BATMAN BANTLI ÇÖPÇÜ BALIĞI - KAYIPTI BULUNDU

Soyu tükenen balıklar listesinde yer alan Batman bantlı çöpçü balığı, yarım yüzyıllık bir aradan sonra kendini tekrar gösterdi ve dünyada gündem oldu. Uzun zamandır bu balığın izini süren Doç. Dr. Cüneyt Kaya ve Araş. Gör. Dr. Münevver Oral, bu balığı Dicle’de canlı olarak buldu ve literatürden silinmesini engelledi.

Yazı: Doç. Dr. Cüneyt Kaya ve Araş. Gör. Dr. Münevver Oral

Doğayla Barışmak 20

BELEK - DENİZ KAPLUMBAĞALARI YUVASINDA

Dünya denizlerinde milyonlarca yıldır yaşayan deniz kaplumbağalarının yumurtalarını bırakmak için seçtikleri sığınaklardan biri de Türkiye’nin Akdeniz sahilleri. Bir zamanlar ıssız olan bu kumsallar bugün lüks oteller, yazlıklar, yat limanlarıyla kaplı. Ekolojik Araştırmalar Derneği (EKAD), Belek’te 20 yıldır yuva alanlarını koruyor, deniz kaplumbağalarıyla ilgili bilimsel çalışmalar yapıyor.

Yazı: Aslıhan Güngörmez - Fotoğraflar: EKAD Arşivi

Doğayla Barışmak 21

HOLLANDA HAYVANLARI KORUMA PARTİSİ - B GEZEGENİ YOK B PLANI VAR

Yaban hayvanlar, Türkiye’nin siyasi gündeminde kendine sadece Merkez Av Komitesi Komisyonu kararları açıklandığı zaman yer bulabiliyorken Hollanda Parlamentosu’nda gündemi “kurtlar” belirliyor. Hollanda’da 2002 yılında kurulan Hayvanları Koruma Partisi “B gezegeni olmadığı için B Planı” sloganıyla gündemi belirleyen cesur bir siyaset yürütüyor. Hollanda Hayvanları Koruma Partisi (Partij voor de Dieren-PvdD) Alkmaar Belediye Meclis Üyesi Kıvılcım Pınar, Magma’ya Hollanda’daki yeniden yabanlaştırma projelerini ve karşılaşılan sorunları anlattı.

Söyleşi: Tülay Özgür

Doğayla Barışmak 22