Ressam Haydar Özay’ın Gezi Resmi adını verdiği dev tablo kitap oldu. Gezi Direnişi’nin sembollerinin resmedildiği 5x10 metre boyutlarındaki tuval üzerine yağlı boya tablo, 2014 - 2015 yılları arasında tamamlanmıştı. Gezi sürecinin tüm aşamaları, kaybedilen hayatlar ve bu süreçte Türkiye gündemine giren Soma maden katliamı, Özgecan cinayeti gibi olaylar Özay’ın tablosunda yerini aldı. Şimdi resmin hikâyesi, yapılış süreci, ressamın hayatı Gezi’nin Eseri Dev Bir Tablo: Gezi Resmi başlıklı kitapta buluştu.

Ressam, aynı zamanda 1979 - 2000 yılları arasında Taksim Gezi Parkı’nı da içine alan bölgenin başbahçıvanlığını yapan Cemal Özay’ın oğlu. Kitapta Bu Ihlamur Ağacını Ben Diktim başlıklı bölümde babasının hikâyesine de yer veriliyor. O gün kesilmesin diye mücadele verdiğimiz ağaçların bir kısmını o dikti. Direnişin ilk günü gelip ağaçlarına bakan Cemal Özay, “bu toplum burayı yıktırmaz, bu park kurtulur” demişti.

Türkçe ve İngilizce olarak iki dilde sunulan kitapta resmin yapılış süreci, fotoğraflar ve gazete kupürleriyle destekleniyor. Kitabı edinmek isteyenler, haydarozay@gmail.com adresinden bilgi alabilir. Gezi Resmi tablosunun orijinalini sergilendiği Caddebostan Kültür Merkezi’nde görebilirsiniz.