Okurlarımız bilir, Atlas’ın ilk sayılarından itibaren, bizim Şemsi Abi dediğimiz Şemsi Güner’in fotoğrafları yayımlanıyordu. Şemsi Abi’nin ömrü Magma’yı görmeye yetmedi. Ama öncülerimizden ve ustalarımızdan Şemsi Güner’in sergisi bizde sevinç yarattı.

Biz dergidekiler, hepimiz, Şemsi Abi derdik ona. Aklına estiği zaman dergiye gelir, aklına estiği zaman arar, bizi gülmekten kırıp geçirir, sonra da ayrılırdı. Bir gün, bir daha dönmemek üzere ayrıldı. Bu son ayrılışı da beni arayan oğlundan öğrenmiştim. Onun mütevazılığı, 60 yılı aşkın Anadolu’nun her yanını adım adım gezmesine rağmen bir an bile yorulma emaresi göstermemesiydi bizi etkileyen. Teneffüse çıkmış çocuk heyecanıyla bizimle konuları konuşması, önermesi, fotoğraflarını bize getirmesi, bir fotoğrafı bir de bizim o fotoğrafa nasıl baktığımızı dikkatle izlemesi hiç aklımdan gitmez. Anadolu’nun usta fotoğrafçılarından biriydi, öncümüzdü ama bizim için bir farkı vardı; onu tanıyorduk, yakın dostumuzdu. Arayıp soruyor, akranımız gibi oyun oynuyorduk. Bize ilham verdi, yol gösterdi, hal ve gidiş öğretti Şemsi Abi.

Şemsi Güner’in, 1 Ekim’de açılacak sergisi için İstanbul Fotoğraf Müzesi’nin gönderdiği bültende şöyle deniyordu: “Türkiye’nin usta fotoğrafçılarından Şemsi Güner’in çok değerli arşivi uzun zamandır gün yüzüne çıkmayı bekliyordu.” Şemsi Abi hayattayken de arşivinin akıbetini bizimle konuşurdu. Şimdi gün ışığına çıkıyor, gözü arkada kalmadı.

Yakın dostu ve fotoğraf sanatçısı Selim Seval, Şemsi Güner’in ailesiyle görüşerek onun muazzam birikimini uygun koşullarda korumak ve dijital olarak da kayıt altına almak için girişimlerde bulundu. Uzun yıllar klasörler ve kutular içinde bekleyen binlerce fotoğraf, bu sergi için Selim Seval ve Cengiz Kahraman tarafından titizlikle incelenmiş oldu. Çoğu zaman Şemsi Abi, fotoğraflarını bize kutular ve klasörler, küçük ve büyük dialar halinde getirirdi. Selim Seval, Şemsi Güner’in fotoğrafı hakkında fikir sahibi olmamıza olanak sağlayacak özel bir seçki hazırladı bu sergi için. Fotoğrafların bir bölümünü Magma ile paylaştı.