Araştırmayı yürüten Wollongong Üniversitesi uzmanları, Avustralya'nın Kimberley bölgesinden çıkarılan inci tanesini "eşsiz" olarak tanımladı. İnci tanesi Avustralya'daki antik alanda bugüne kadar bulunan ilk ve tek inci olma özelliğini taşıyor.

2011 yılındaki bir kazı esnasında çıkarılan incinin yaşını belirlemek tam dört yıl sürdü, uzmanlar tanenin zarar görmemesi için inciye müdahale etmeden çalıştılar. İnci tanesinin üzerindeki kabuğa uygulanan karbon tekniği ile incinin yaşının 2000 yıldan eski olduğu belirlendi. Ancak incinin bulunduğu bölgenin Avustralya'nın suni inci üretim bölgesine yakın olması ve tanenin tamamen yuvarlak olması, incinin modern zamanlarda üretilen ve toprağa yanlışlıkla karışan bir tane olup olmadığı sorusunu gündeme getirdi. Doğada bulunan doğal incilerin tamamen yuvarlak şekilli olması oldukça ender rastlanan bir durum. Ancak yardımcı Profesör Kat Szabo ABC haber sitesine inci tanesinin suni incilerde görülen tohuma sahip olmadığını ve doğal incinin tüm klasik işaretlerini taşıdığını söyledi.

İncinin rengi altınımsı pembe. Ancak bunun tanenin doğal rengi mi yoksa toprak altında bu denli uzun kalmasının bir sonucu mu olduğu bilinmiyor. İnci tanesi bu ayın ilerleyen zamanlarında Batı Avustralya Denizcilik Müzesi'nde sergilenecek.

Kaynak: bbc