Dünya kuşları hakkında kırmızı listenin hazırlanması merakla beklenen birçok sorunun da cevabını ortaya çıkardı. Dünya Kuşları Koruma Kurumu’nun yıllar süren incelemeleri sonucunda dünyada 11.121 kuş türü bulunduğu açıklandı. Ayrıca dünya kuşları listesinde 742 yeni kuş türü tanımlandı.

Varlığı bilim çevrelerince kabul gören 742 kuş türünün yüzde 11’i yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Örneğin henüz keşfedilen Antiqua çıtkuşu (Thryophilus sernai) çoktan tehdit altında ve bilinen yaşam alanının yarısı, planlanan tek büyük gövdeli barajla yok olmak üzere. Bu yeni tanımlanan türlerin 13 tanesi artık dünyada bulunmuyor. Birçoğu son elli yıl içinde yok olan türler olarak biliniyor. Pagan kamışçını (Acrocephalus yamashinae), O’ahu akepa (Loxops wolstenholmei) ve Laysan baltırmaşığı (Himatione fraithii) gibi türlerin tamamı kedi, fare gibi istilacı türlerin uzak adalara yerleşmesi sonucu yok olan canlılar.

Kırmızı liste değerlendirmesi aynı zamanda son derece popüler olan türlerin yasadışı hayvan ticareti yüzünden yok oluşun eşiğine geldiğini de ortaya koyuyor. Ülkemizde evcil hayvan dükkânlarında jako adıyla bilinen Afrika gri papağanı (Psittacus erithacus), insan seslerini başarıyla taklit ettikleri için kuş konuşturma meraklılarının rağbet ettiği bir tür. Gri papağanların satılmak için sürekli avlanmaları ve yaşam alanlarının tahrip edilmesi yüzünden “duyarlı” (VU) olan tehdit durumu, “tehlikede” (EN) olarak güncellendi. Dünya Kuşları Koruma Kurumu, Orta Afrika’ya özgü bu türün bazı popülasyonlarının yüzde 99 oranında azaldığını ifade ediyor.

Dünyada uzak adalara özgü bazı nadir kuş türleriyse koruma çalışmaları sayesinde sağlıklı nüfuslara ulaşmış durumda. Mavi ispinoz (Fringilla teydea) ve isimini bulunduğu adalardan alan Azor şakrağı (Pyrrhula murina) ile St Helena cılıbıtı (Charadrius sanctaehelenae) son yirmi yılda yok olmanın eşiğinden dönüp geri gelen türler.