Her yıl göçmen kuşların göç zamanlarına dikkat çekmek için ekim ve mayıs aylarının ilk haftasında kutlanan “Dünya Göçmen Kuşlar Günü” bu yıl da İBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı, Kentsel Ekolojik Sistemler Müdürlüğü’nün organize ettiği kuş gözlem etkinliğiyle kutlanacak. Göçmen ya da İstanbul’un yerlisi niteliğindeki yaklaşık 287 kuş türünün gözlemlenebileceği gibi bu etkinlik, yaban hayatın korunması adına oldukça önemli. Kuş göçü gözlem etkinlikleriyle doğanın eşsiz varlığının ve İstanbul’da sadece bizlerin yaşamadığının farkındalığı amaçlanıyor.


Kuş Göçü Gözlem Şenliğini Kaçırmayın! 1

29 Nisan Cumartesi günü 10.00-16.00 saatleri arasında yapılacak etkinlikte alanında uzman gönüllülerle kuş gözlemi, bilgilendirme atölyeleri, çocuklar için oyunlar düzenlenecek. Herkesin katılımına açık olan etkinlikte tüm aktiviteler ücretsiz.

İstanbul, Batı Palearktik Bölge’de yer alan en önemli kuş göç yollarından biri. Bu yolu ilkbahar ve sonbaharda leylekler, yırtıcı kuşlar ve ötücü kuşlar olduğu kadar kışın da su kuşları göç yolu olarak kullanıyor. İstanbul Boğazı’nda her yıl ilk ve sonbahar aylarında yüz binlerce kuş Afrika ve Avrupa kıtaları arasında gidip gelirken kentin gökyüzünü, ormanlarını, tarım alanlarını ve sulak alanlarını kullanırlar. Süzülerek göç eden kuşlar ilkbaharda Sarıyer sırtlarında ve tepelerinde, sonbahar da Çamlıca tepeleri ve Beykoz sırtlarında izlenir.