Gökyüzünün en hızlı uçucuları sağangiller, yatay uçuşta saatte 100 kilometrenin üzerine çıkabiliyor. Almanya’daki Max Planck Kuş Bilimi Enstitüsü’nde yapılan araştırmaya göre gökyüzünün akrobatları arasında yeni bir favori keşfedildi. Bahsedilen hayvan bir kuş bile değil, yarasa! Brezilya serbestkuyruklu yarasası (Tadarida brasiliensis) gece, karanlık gökyüzünde saatte 160 kilometre hıza ulaşabiliyor. Aerodinamik gövde şekli ve diğer türlerle kıyaslandığında ortalamanın üzerinde kanat uzunluğu sayesinde bu muazzam hıza erişiyor.

Uzun ve dar kanatlı hayvanlar, kısa ve geniş kanatlılara göre daha hızlı uçar. Bu nedenle araştırmacılar çalışmaları için Brezilya serbestkuyruklu yarasasını seçti. Bu türün kanat yapısı hızlı uçmak için tasarlanmış. Uzun, dar ve sivri uçlu kanatlara sahipler tıpkı ebabiller gibi. Enstitü araştırmacılarından Kamran Safi, Magma dergisine şaşırtıcı sonuçla ilgili şu açıklamaları yaptı: “Yarasa kanadı sinir ve kaslardan oluşan canlı deridir. Her kanat çırpışında kaslarıyla kanadının farklı noktalarını kontrol edebilir. Yarasalar enerjiden tasarruf etmek için kanatlarını nefesle uyum içinde çırpar. Hızlı gitmek istedikleri zaman tek nefeste birkaç kez kanat çırpar ve kısa bir süre dinlenirler.”

Rüzgârın yardımıyla ilgili de herhangi bir istatistiksel kanıt bulamadıklarını belirten Safi, zaman zaman 11 - 12 gram ağırlığındaki dişi yarasaların saatte 160 kilometreden fazla hıza ulaştığını, bunun da yatay uçuşta bir rekor olduğunu söylüyor. Ayrıca gece uçmak sanıldığının aksine yarasalar için sakınca oluşturmuyor. Ekolokasyon yani sesle yer bulma yöntemi, bir çeşit el feneri görevi görüyor. Kaldı ki gece hava daha serin, az rüzgârlı ve en önemlisi hiç yırtıcının olmaması avantajlarını getiriyor.