Londra’daki Queen Mary Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre keçiler, tıpkı köpekler ve atlar gibi insanlarla iletişim kurma özelliğine sahip. Keçiler, kendi başlarına çözemedikleri bir sorun karşısında, insanlara gözlerini dikerek bakıyor. Keçilerin tepkilerinin kişinin davranışına göre değiştiğini gözlemleyen bilimciler, hayvanların bilişsel yeteneklerine dayanarak insanlarla ne kadar iyi iletişim kurduklarını göstermiş oldu.

Araştırma sırasında bilimciler keçileri ödül almak için bir kutunun kapağını açması gerektiği yönünde eğitti. Son testte keçi kapağı açmasına rağmen ödüle ulaşamayınca deneyi yapan kişiye vereceği tepki kaydedildi. Deneyi yapanın, bazı durumda keçiye yüzü dönük, diğerindeyse arkası dönüktü.

Keçiler, bakışlarını sıklıkla deneyi yapan kişi ve ulaşamadıkları ödüle yönlendirdi. Ayrıca yüzü kendilerine dönük kişilere çok daha uzun ve sık baktı. Bu davranışın köpeklerinkine benzediğini belirten araştırmacılar, asıl olarak tarımsal üretim için evcilleştirilmiş bu türün insanlara yönelik karmaşık iletişim kurma kapasitelerinin olduğunu söyledi. Ayrıca keçiler, köpek ve at gibi diğer evcil hayvan ya da iş hayvanı olarak evcilleştirilen türlerle de benzerlik gösteriyor.

Yaklaşık 10 bin yıl önce evcilleştirilen ilk çiftlik hayvanı kabul edilen keçiler, genel kanının aksine oldukça zeki kabul ediliyordu. Artık insanlarla ne kadar etkili iletişim kurabildikleri de anlaşılmış oldu.

Bilim dünyası keçilerin bu becerisini yeni keşfetmiş olsa da Toros Dağları'nda yaşayan göçer Yörükler uzun yıllardır keçilerin ne kadar zeki hayvanlar olduklarını biliyordu. Sarıkeçili Yörükler ile çalışan antropolog Ayşe Hilal Tuztaş, onlarla birlikte geçirdiği süre boyunca insanlar ve keçiler arasında gözlemlediği yakın ilişkiden bahsediyor. Sarıkeçili Yörüklerin keçilerin hepsini tek tek tanıdığı ve hepsine isim verdiğini belirten araştırmacı, keçilerin de kendi isimlerini bildiklerini ve çağırıldıkları zaman aynı köpekler gibi, isimlerine doğru geldiklerini söylüyor. Tuztaş göç esnasında keçilerin verilen tüm komutları anladıkları ve çobanın çıkardığı değişik sesler karşısında ona göre tepki verdiklerini belirtiyor.