İzmir Seferihisar’e bağlı Orhanlı Köyü’nde jeotermal enerji santrali (JES) projesi kabusu sürüyor. Köyün neredeyse tamamında JES projeleri için dört farklı ruhsat izni verilmişti. Sondaj çalışmaları başlayan bir projeye karşı köy halkı geçtiğimiz aylarda dava açmıştı. Bu davaya ilişkin hukuki süreç devam ederken köylüler, yaşam alanlarına yapılmak istenen bir başka JES projesiyle daha karşı karşıya. JES-RES-GES (jeotermal, güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi) entegre enerji santrali olarak planlanan proje için köy merkezinde 23 jeotermal sondaj kuyusu açılmak isteniyor.

Zeybekler Jeotermale Karşı 1

Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci başlayan projenin, Halkın Katılım Toplantısı Orhanlı Köyü sakinlerinin protestolarına sahne oldu. Şirket yetkililerini davul zurnayla ve efe kıyafetleriyle protesto eden Orhanlı halkı, projeler iptal edilinceye kadar haklarını savunacaklarını vurguladı. Köy halkı adına konuşan Orhanlı Köyü Kültür, Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Hasan Tahsin Akçil, “atalarımızdan emanet aldığımız gibi çocuklarımıza emanet edeceğiz” dedi: “Köyümüz, asırlık zeytin ağaçlarıyla, temiz havası ve suyuyla, doğal güzellikleriyle binlerce yıldır kendi kendine yetiyor. Ürettikleriyle İzmir başta olmak üzere birçok şehirde yaşayan insanın gıda ihtiyacını karşılıyor. Göç vermek şöyle dursun aksine Türkiye’nin farklı yerlerinden göç alıyor. Yediden yetmişe köyümüzdeki herkes kültürüne, doğasına sahip çıkmak için burada. Yaşam alanımızın ortasına yapılmak istenen bu korkunç proje köyümüzü, erkence zeytin ağaçlarımızı, tarımsal üretimimizi yok edecek. Pandemi dönemi, on binlerce insana sağlıklı ve temiz gıda sağlayan köyümüz gibi üretim alanlarının ne kadar değerli olduğunu bir kez daha gösterdi. Köyümüzde jeotermal enerji projelerinin durdurulması için hep birlikte mücadelemizi sonuna kadar sürdürecek ve erkence zeytin ağaçlarımızı atalarımızdan emanet aldığımız gibi çocuklarımıza emanet edeceğiz.”

Zeybekler Jeotermale Karşı 2

Orhanlı Köyü, İzmir Yarımadası’na özgü erkence türü zeytin ağaçlarıyla ön plana çıkıyor. Köyün zeytinlikleri, tarım alanları ve yerleşim yerinin içerisinde yer alan proje, hem bölgede yaşayan binlerce insanın yaşamını hem de bir Kadim Üretim Havzası olan köydeki binlerce yıllık doğa dostu üretim kültürünü tehdit ediyor. Üstelik zeytinlikler, keklikten sincaba, oklu kirpiden su samuruna milyonlarca nadir canlının yaşam alanı. Doğasına zarar vermeden kadim üretim yöntemleriyle üretmeye, yaşamaya devam eden Orhanlı sakinleri, erkence zeytin ağaçlarını, çocuklarının geleceğini ve vadilerindeki canlı çeşitliliğini yok edecek olan JES-RES-GES entegre enerji santrali projesini yaptırmamaya kararlı. 

Zeybekler Jeotermale Karşı 3