Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Türkiye’de üçüncü nükleer santralin Kırklareli İğneada bölgesinde yapılmasının planlandığını belirtti. Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Alaboyun, nükleer santral konusunda firmalarla görüşmelerin sürdüğünü ifade etti.

“Üçüncü nükleer santralin Kırklareli İğneada bölgesinde yapılması planlanıyor. Şu an ilk gelenler Çinliler ile Amerikalıların Westinghouse firması. Mutabakat zaptı imzalandı. Japonların da ilgisi var."

Nükleer Santrallere Tepkiler

Türkiye’nin ilk nükleer santralini Mersin'in Büyükeceli ilçesinde Akkuyu mevkinde Rus şirketi ROSATOM’un kurduğu Akkuyu Nükleer A.Ş. yapmak istiyor. 20 milyar dolara mal edilmesi planlanan santralde toplamda 4800 MW’lık dört reaktör kurulması planlanıyor. 14 Nisan 2015’temeli atıldı. İkinci nükleer santral ise Sinop İnceburun’da kurulmak isteniyor. Toplamda 4480 MW’lık dört reaktör kurulması planlanıyor. Santralin yapımını Japonya’dan Mitsubishi Heavy Industries, Itochu Corp. ve Fransa’dan GDF Suez şirketleri 22 milyar dolar bedelle üstlenmişti. Reaktörleri de Mitsubishi Heavy Industries ve Fransa’dan Areva şirket imal edecek.

Nükleer santrallere ekoloji örgütleri ve yerel halk yıllardan beri tepki gösteriyor. Nükleerin tehlikeli bir enerji kaynağı olması, atık sorunu, çevreye vereceği zarar gibi birçok nedenle santrallerin yapımı istenmiyor.


Kaynak: bianet