Avrupa Komisyonu ( European Commission); kurdun uzun süredir bulunmadığı Avrupa Birliği bölgelerine geri dönmesi, özellikle çiftlik hayvanlarına yönelik saldırıları önlemeye yönelik tedbirlerin yaygın olarak uygulanmadığı yerlerde, yerel çiftçilik ve avcılık topluluklarıyla giderek artan çatışmalara yol açmaktadır” şeklinde bir duyuru yaptı ve kurtların geri dönüşüyle ilgili zorlukların ele alınmasına yönelik çalışmalarında yeni bir aşamayı başlattığını yerel toplulukları, bilim adamlarını ve ilgili tüm tarafları 22 Eylül 2023 tarihine kadar kurt nüfusu ve etkileri konusunda güncel veriler sunmaya davet etti.


Ancak bu açıklama birçok sivil toplum kuruluşları tarafından tepkiyle karşılandı. Hollanda Hayvanları Koruma Partisi Alkmaar Belediye Meclis Üyesi Kıvılcım Pınar’a Avrupa Komisyonu’nun bu kararıyla ilgili neler düşündüklerini sorduk. Pınar Magma dergisine yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Kurt gibi ekosistemleri dengeleyen ve uzun uğraşlar sonucunda tehdit altında olmaktan çıkıp kendine tekrar yaşam alanları yaratmış bir yaban hayvanı tekrar av kapsamına almak Avrupa Birliği’nin tarım, hayvancılık ve av lobisi tarafından ne kadar çabuk etki altına alınabileceğini gösteriyor. Bu gelişme bizim için şaşırtıcı olmadı. Gelecek yıl Avrupa Parlamentosu seçimleri olduğunu düşünürsek zamanlama da manidar.”


AB Komisyon Başkanı Ursula Gertrud von der Leyen ise kurt tartışmalarıyla ilgili şunları söyledi; "Kurt sürülerinin Avrupa'nın bazı bölgelerinde yoğunlaşması, çiftlik hayvanları ve potansiyel olarak insanlar için gerçek bir tehlike haline gelmiştir. Yerel ve ulusal makamları gerekli durumlarda harekete geçmeye çağırıyorum. Nitekim mevcut AB mevzuatı zaten bunu yapmalarına imkân vermektedir."


Bozkurdun (Canis lupus) 1970’lerden sonra Avrupa'daki dağılımının ve popülasyonun genel olarak artmasına koruma çalışmalarıyla birlikte dağlık tarım alanlarının terk edilmesi ve ardından bu bölgelerdeki insan yoğunluğunun azalması neden oldu. Bozkurt, ekosistemleri hem doğrudan hem de dolaylı olarak büyük ölçüde etkileyen bir canlıdır. Kurtlar doğadaki besin piramidinin en üstündeki türlerden biri. Onların varlığı, ormandaki diğer canlılar üzerinde etkili ve dolayısıyla ormanın genel sağlığı için çok önemli. Kurt baskısı aşırı nüfus artışını engeller, hastalıkların yayılmasını azaltır ve otoburların bitki örtüsü üzerine olan baskısını sınırlar.