Kanada’daki Guelph Üniversitesi araştırmasına göre düşük stresli ortamlarda yaşayan kırmızı sincaplar daha sağlıklı mikroorganizmalar barındırıyor. Bu durum insan sağlığı için de bize ipuçları verebilir. Araştırmacılar sincaplardaki mikrobiyomları gözlemledi ve hayvanların çeşitli durumlardaki stres hormonlarını ölçtüler.

Mikrobiyomlar insan dahil tüm canlıların içinde ve vücutlarının üzerinde yaşayan mikroorganizma toplulukları diye tarif ediliyor. Ağız, bağırsak ve deride bulunan mikrobiyomlar sürekli değişen ve bulunduğu canlının sağlığını etkileyen yararlı ve potansiyel olarak zararlı bakterilerin karışımından oluşuyor.

Araştırmacı Mason Stothard şunu söylüyor: “Mikrobiyomların çeşitli olması sağlığımız için iyi bir şey, zaten bu yüzden insanlar probiyotikler alıyor.”

Bilimcilerin amacı stres ve mikrobiyomlar arasındaki bağı anlamaktı. Sincaplardaki stres arttıkça bakteri çeşitliliği azalıyor, bu da onların sağlık durumlarını kötü etkiliyor. Araştırmacılar Ontario’daki Algonquin Parkı’nda sincapların ağız ve yüz bölgelerinden örnekler aldılar, laboratuvarda incelediler ve bu sonuca ulaştılar. Daha düşük stres hormonu barındıran sincaplarda mikrobiyomlar daha çeşitli çıktı.

Deneyin ikinci kısmında, iki hafta sonra aynı sincapları tekrar yakaladılar ve stres seviyesinin arttığını, böylece zararlı olabilecek bakterilerin de çoğaldığını gördüler.

Doğal bir ortamda böyle bir çalışma ilk kez gerçekleştirilmiş oluyor.